Země po celém světě se intenzivně snaží odlehčit automobilové dopravě ve svých metropolích. A díky moderním technologiím by se to brzy mohlo povést. V nedaleké budoucnosti nás čekají auta, která spolu mluví a nabíjejí se přímo na semaforech. Měnit se bude s velkou pravděpodobností i systém daní. Kdo bude jezdit pravidelně po centru, ten se nedoplatí.
Nečekejte ale, že si se svými vozidly popovídáte o počasí nebo firemním večírku. Auta budou komunikovat spíš mezi sebou. Sdílet budou polohu, rychlost a směr jízdy a případně varují řidiče před potenciálním nebezpečím. Ve městech, kde se nehody stávají nejčastěji, budou taková auta ještě užitečnější. Sami rozhodnou, jestli se nechystáte na křižovatce projet červenou a kdo má v daném místě přednost. Řidiči si budou v podstatě moct v klidu při řízení brouzdat po Facebooku nebo vyřizovat e-maily.
Díky chytrým autům bude doprava ve městech nejen bezpečnější, ale také plynulejší. Vaše auto bude komunikovat i se semafory a cedulemi s omezením rychlosti. Podle aktuální dopravní situace se bude vše přizpůsobovat tak, aby nevznikaly kolony a dopravní pravidla byla efektivní.
Bez elektromobilu se ve městě neobejdete
Dieslové a benzinové motory budou úřady záměrně diskriminovat. Paříž, Mexiko City, Madrid či Athény plánují zákaz vjezdu takto poháněných aut do svých center už kolem roku 2025. Do velkých měst budou už brzy smět jen menší, čistší a mnohem tišší elektromobily, které nebudou tolik znečišťovat ovzduší.
Ve městech nebude tedy potřeba čerpacích stanic. Vědci teď naopak intenzivně řeší systém dobíjení elektromobilů. Jednou z možností je automatické dobíjení na místech, kde řidiči často zastavují - před semafory, na parkovištích či v parkovacích domech. Už nyní je možné přenášet elektřinu na vzdálenost až dva metry s téměř stoprocentní efektivitou.
Čím víc jezdíte, tím víc zaplatíte
Motivací pro řidiče bude i daň odstupňovaná podle lokalit a množství ujetých kilometrů. Řidiči budou platit víc za jízdu po centru ve špičce a naopak ušetří na okrajích měst nebo za využití méně vytížených částí dne. Daně by mohly záviset i na velikosti auta. Podobná pravidla platí už od roku 1975 v Singapuru a města napříč Evropou na nich intenzivně pracují.