Údolím Moravské brány vede nová, sedm desítek kilometrů dlouhá cyklotrasa. Propojila významná archeologická místa v oblasti Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou. Cyklisté se mohou na deseti stanovištích seznámit s dávnou historií významných lokalit. Naučná cyklotrasa, které neopomíjí ani hrad Helfštýn, nese název Na kole do minulosti Moravskou bránou, na její stavbu přispěly ze svých rozpočtů také radnice okolních měst.
"Region je velice zajímavý z pohledu archeologických památek, jejich koncentrace je velmi velká. Rozhodli jsme se to propojit s cykloturistikou," láká Pavla Vaculová z Hranické rozvojové agentury. První zastavení vede kolem jedné z nejvýznamnějších pravěkých lokalit lovců mamutů v Evropě v Přerově - Předmostí. Odtud se cyklisté dostanou do okolí obcí Lhota a Hlinsko.
"Obě tato místa představovala z hlediska loveckých strategií před 40 000 až 20 000 lety významnou oblast, neboť umožňovala kontrolu údolí Moravské brány, kudy podél toku řeky Bečvy pravidelně migrovala stáda velkých zvířat," uvedla Pavla Roubalíková z přerovského magistrátu. Součástí trasy je i Týn nad Bečvou a hrad Helfštýn, ale i hradiště v Ústí u Hranic či pozůstatky po hradu Svrčov, který zažil dobu své největší slávy ve 14. až 16. století.
Z Hranic trasa vede přes Hrabůvku do Podhoří. "Právě tady byl od 13. do 15 století budován hrad Drahotuš - naši předci ho stavěli na strategickém místě s širokým výhledem do Moravské brány. Nyní tu návštěvníci uvidí jen pozůstatky zříceniny hradu," uvedla Vaculová. Posledním zastavením na trase je Lipník nad Bečvou, kde archeologické nálezy dokázaly osídlení už za Velkomoravské říše.
Celá cyklotrasa měří 70 kilometrů, méně zdatní cyklisté si ji mohou rozdělit na dva okruhy. Projekt doprovází cyklistická mapa a informační letáky. Vybudování nové cyklotrasy stálo téměř 700 000 korun, většinu částky pokryly dotace.