V Hřebenech na Sokolovsku bude i letos pokračovat obnova hradu Hartenberg ze 13. století. Se záchranou památky od roku 2000 pomáhala již tisícovka dobrovolníků ze 72 zemí světa, podílejí se na ní ale například i zaměstnanci ze sociálně znevýhodněných skupin. Letos bude rekonstrukce pokračovat ve druhém patře hradu.
"V letošním roce je v plánu pokračovat na druhém patře, kde je kaple, která se obnovila. Některé části musíme předělávat, protože byly provizorně zařízené," uvedla Martina Vavřínová ze spolku Hartenberg. Až se dokončí obnova druhého patra, přijde na řadu poslední, třetí patro. "A následně stavbu krovu, kterou je naším přáním do tří až čtyř let spustit," dodala Vavřínová.
Při hledání pomocných rukou začal spolek již před několika zaměstnávat i sociálně znevýhodněné lidi. Z některých z nich se postupně stali odborníci na zednické práce, zejména na stavby historických gotických nebo renesančních kleneb. "Tím, že získali kvalifikaci, máme i řadu doporučení na opravu jiných historických objektů. To nám přináší nějaké prostředky na financování zaměstnanců i na opravu samotné památky," vysvětlila Vavřínová.
Za sociální projekt spolek Hartenberg v roce 2016 ocenil i Národní památkový ústav cenou Patrimonium pro futuro. Jinak se opravy hradu daří postupně financovat z příspěvků ze státního a krajského rozpočtu nebo z Evropské unie.
Hrad Hartenberg byl po desetiletích chátrání a zejména po ničivých požárech v letech 1985 až 1991 na pokraji zániku. Když se s jeho záchranou v roce 2000 začínalo, v zalesněném prostoru stála jen torza některých zdí. Po 16 letech práce se hrad postupně obnovuje a je i dějištěm mnoha oblíbených kulturních akcí. Tisíce lidí každoročně navštěvují například Mikulášskou jízdu nebo Hartenberské strašení. Na podzim 2016 se na hradě sešly desítky sportovců, když z jeho nádvoří startoval běžecký závod.