Zahájení oslav: Samoa, Kiribati i Sydney už mají 2015

Relax
31. 12. 2014 12:00
Ohňostroj nad Opera House v Sydney v loňském roce.
Ohňostroj nad Opera House v Sydney v loňském roce.

Na 280 tisíc obyvatel tichomořských států Samoa a Kiribati dnes o půlnoci místního času (11 hodin SEČ) opět jako první na světě uvítalo nový rok 2015. Silvestrovské a novoroční oslavy budou ve světě jako každý rok dále probíhat postupně podle časových pásem. Z velkých měst vítalo bouřlivě příchod nového roku především Sydney na východě Austrálie, kde odbila půlnoc ve 14 hodin SEČ.

Až 1,5 milionu lidí se shromáždilo podél nábřeží v přístavu Sydney, aby odtud sledovali tradiční velkolepý 12minutový ohňostroj osvětlující i slavnou budovu opery a most Harbour Bridge. Ohňostroj "tropického stylu" vytvářel pyrotechnické efekty znázorňující zlaté a stříbrné palmy.

Sydney je jedním z prvních velkoměst světa, které každoročně vítá Nový rok. Úřady ani obyvatele Austrálie neodradil od oslav nedávný útok ozbrojeného muže íránského původu, který v kavárně v centru Sydney zajal 18 lidí a nakonec dva z nich zabil. Policejní sbor ve městě byl pro silvestrovskou noc ale posílen o 3 tisíce mužů.

Před Austrálií se velké oslavy tradičně konaly především na Novém Zélandu. V hlavním městě Wellingtonu byly oslavy s živou hudbou a videoklipy pro rodiny a známé v místním parku. Oslava vyvrcholila ohňostrojem, který také v největším novozélandském městě Auckland ukončil odbíjení půlnoci na hodinách věže Sky Tower, která se tyčí do výšky 328 metrů a je nejvyšší stavbou na jižní polokouli.

Naopak v Indonésii jsou oslavy příchodu Nového roku zdrženlivé kvůli havárii letounu společnosti AirAsia a katastrofálním sesuvům půdy na Jávě. Některá indonéská města se rozhodla oslavy zrušit nebo omezit. Například starosta druhého největšího indonéského města Surabaja jakoukoli novoroční zábavu zakázal, protože právě odtud pochází většina ze 162 obětí nedělního leteckého neštěstí. Stovky obyvatel města zapalovaly svíčky a držely minutu ticha za oběti.

Peking slaví příchod roku 2015 v olympijském parku a oslavy se nesou ve znamení kandidatury čínské metropole na pořádání zimní olympiády v roce 2022.

V Japonsku o půlnoci 108krát, s odkazem na posvátné číslo buddhismu, odbily chrámové zvony. V celé zemi rozzářily oblohu ohňostroje. Miliony lidí zamířily do chrámů, aby se modlily za zdraví a štěstí.

Největší silvestrovské večírky budou kromě Sydney tradičně v metropolích, jako jsou Berlín, Londýn, Paříž nebo New York. Nejdéle musí s novoročním přípitkem počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde bude půlnoc až ve čtvrtek ve 12 hodin SEČ. Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají déle než 24 hodin.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ