Na fiktivním kriminálním případu, na které se demonstruje, co musí kriminalisté udělat a jak postupovat, aby dopadli zločince, je postavena nová výstava Na stopě. Návštěvníci muzea ve Vysokém Mýtě si mohou činnost vyšetřovatelů sami vyzkoušet. Vhled do práce policie a jejích nových metod nabízí nyní i výstava Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu v pražském Muzeu policie.
Návštěvníci interaktivní expozice ve Vysokém Mýtě dostanou pracovní list, kam si zapisují důkazy a informace, které získají. Jejich pátrání začíná na místě činu a postupně se věnují na jednotlivých stanovištích soudní patologii, daktyloskopii, práci v laboratoři či toxikologii. Mohou si například zkusit pod mikroskopem prohlédnout vlákno, aby určili, zda pochází z oděvu pachatele.
Muzeum vystavilo i některé historické pomůcky, které dříve kriminalisté používali. Doprovázejí je také informace z dějin kriminalistiky a historické medailonky věnované zajímavostem z českého prostředí.
Padělky, kam se podíváš
Na výstavě v pražském Muzeu policie jsou nyní k vidění vedle dalších exponátů i početné padělky obrazů známých umělců z jednoho z největších případů, který čeští kriminalisté vyřešili. Expozice nabízí 15 z více než stovky falzifikátů, které podvodníci vydávali za díla Jana Zrzavého a dalších umělců. Český trh s uměním trápí padělky dlouhodobě, odborníci odhadují, že je falz až třetina děl z těch, která jsou v oběhu. Vstupné do muze pro dospělé je 30 korun, děti, studenti a důchodci platí desetikorunu. Rodinné vstupné je 50 korun.
Zahájení výstavy ve Vysokém Mýtě se odehrálo za účasti Četnické pátrací stanice Pardubice a kriminalisty Policie České republiky. Přítomným poskytli komentované ukázky práce prvorepublikové policie a názorné přednášky o metodách, jež se používaly dříve a dnes. Výstava, jíž připravilo Mendelovo muzeem v Brně, trvá do 16. února.