Pro majitele domácích mazlíčků zahájil provoz první národní pátrací systém s názvem Psí detektiv. Cílem občanského sdružení je nalézt ztracená zvířata dřív, než bude pozdě. Dařit by se tak mělo i díky metodě rozboru osobnosti, kterou používá FBI.
Sedmiletý yorkšírský teriér Riky se paní Mrvíkové ztratil na začátku měsíce při procházce po pražském Lehovci. Zoufalá majitelka psovo zaběhnutí oznámila a hned se rozjelo pátraní po pražské části, kde k události došlo. Riky se díky okamžitému rozeslání pátracích SMS po okolí vrátil k šťastné paničce během jednoho dne. Na zprávu totiž zareagovala paní, jejíž kamarádka měla pejska doma. Nalezla ho prý sedět před vchodem, a pokud by se o něj nikdo nepřihlásil, pejska by si nechala. Každý den se po celé republice ztratí dalších dvacet až třicet zvířat, většinou psů, a nový systém je má pomoci najít.
Psí detektiv už zachránil 34 pejsků, 24 jich stále hledá, osm jich bohužel zahynulo (nejčastěji při srážce s vozidlem) a čtyři byli ukradeni. Princip je jednoduchý a účinný, inspiruje se pátráním po ztracených dětech ve Spojených státech. "Za revoluční v rámci Evropy považujeme to, že jde o aktivní, nikoliv pasivní pátrací systém," tvrdí jednatelka sdružení Klára Carbová.
Moderní technologie v akci
Pokud se ztratí pes, kočka či jiný domácí mazlíček, jeho majitel "objedná" pátrání na stránkách psidetektiv.cz a systém rozešle SMS a e-maily. Zpráva s popisem pejska, odkazem na jeho fotografii a žádostí o pomoc přijde každému, kdo buď v oblasti ztracení zvířete trvale bydlí, nebo kdo se zde právě vyskytuje. "Lidé mají o SMS zájem, díky nim bylo nalezeno deset psů, což byla polovina ze všech odeslaných kampaní," dodává manažer společnosti Telefónica Martin Dolejš.
Fungují také e-maily, které jsou rozesílány v rámci okresu, a k dispozici je po celé zemi deset tisíc kontaktů. Elektronickou poštou přichází informace o pohřešování městské policii, útulkům, veterinářům, silničářům a dalším. Nejlépe zatím spolupracují právě veterináři a městská policie. Existuje také možnost nasadit v místě ztracení detektiva a v případě zájmu majitele na řadu může přijít i letadlo!
Myšlenky zločince
Nápomocné je také tzv. Art of profiling neboli vytváření osobnostních profilů ztracených zvířat, z nichž vychází lokality, kde by se mohla nacházet. V dané oblasti se navíc roznášejí letáčky.
Zatímco čipování a tetování psů není centralizováno a jde spíše o poznávací znamení, Psí detektiv sází na informování okolí. Nejtěžší je pátrání v situacích, kdy ke ztrátě došlo u rušné silnice, v blízkosti lesů, v prostředí pro zvíře neznámém a pokud je nemocné nebo uteklo z vylekání.
Spolupráce a cena
V pátracích aktivitách Psího detektiva podporuje také Nadace na ochranu zvířat nebo Pes v nouzi. "Našim společným cílem je vrátit zvíře domů a pomoci mu. Také je to snazší pro útulky, které se pak mohou věnovat především pejskům bez domova," říká Veronika Hadrabová z nadačního fondu Pes v nouzi.
Jelikož je pátrací sdružení neziskové, všechny aktivity nejsou zdarma a hledají se sponzoři. Primární pomoc, jakou je zápis do databáze a roznášení pátracích letáčků, nic nestojí. Základní balíček pátracího emailingu a SMS v malé oblasti by dohromady stál něco málo nad tisíc korun, za balíček pěti set standardních zpráv a emailů do dvou okresů byste dali zhruba dva a půl tisíce korun. Kategorií je samozřejmě několik, nemusí se kombinovat, a záleží na okolnostech ztráty. Na Rikyho záchranu např. stačilo 1390 korun, tedy zaslání pěti set SMS zpráv.
Největší omyly a chyby majitelů ztracených zvířat |
-Myšlenka, že by se mělo čekat, zda se do určité doby zvíře neobjeví, je zcela nesmyslná. Musí se jednat co nejrychleji |