Štěně jako vánoční dárek děsí české útulky, které už tak praskají ve švech. Počet nechtěných psů po vánočních svátků každý rok narůstá. Odborníci varují: koupi živého zvířete je třeba velmi dobře zvážit a naplánovat.
Provozovatelé útulků upozorňují na to, že i při pořízení štěněte mnoho lidí jedná nezodpovědně. Psa vybere podle ceny a náhodného inzerátu, bez znalosti stavu rodičů nebo prostředí, ve kterém štěně vyrůstá. Tento trend pak sílí v období před Vánocemi.
"Štěňátko pod stromečkem může být pozitivní snad jen v tom případě, že je pečlivě vybrané, jen je prostě k odběru zrovna na Vánoce. Je-li však štěně zakoupeno z náhlého popudu, bez ohledu na původ, s důrazem na co nejnižší cenu, pak je to průšvih," říká ředitelka depozitu pro opuštěné Jack Russell teriéry Russell rescue Gabriela Hřeblová. Právě toto plemeno prožívalo v posledních letech obrovskou popularitu.
Dnes tito temperamentní psíci plní útulky. Právě volba plemene je pro budoucí majitele jedním z klíčových faktorů. Při koupi psa by lidé měli mít na paměti, že jde o rozhodnutí na deset až patnáct let. Dětem se sice může líbit malý roztomilý labrador, budou ho ale zvládat, až vyroste a stane se z něj dospělý pes? Podobným průšvihem bývá darování psa prarodičům.
Špatné překvapení
Většina štěňat vyžaduje pohyb a velmi časté venčení, mohou ničit věci nebo hlasitě štěkat. I když zní vyjmenované věci logicky, mnoho lidí si tyto potenciální problémy neuvědomuje. Často také zapomenou zvážit, zda mají pro dané plemeno doma vhodné prostředí. "Snažíme se zájemce o psy odradit, pokud chtějí psa pro někoho jako dárek-překvapení. Psa si musí vybrat ten, který ho bude po celý jeho život vlastnit. Zde nejde primárně o vzhled, ale o fyzické a mentální předpoklady psa," říká Jan Jurák z pražského depozitu pro opuštěné psy Dogpoint.
"Nedokážou-li se vzájemně naplňovat, vzniká problém, který často vyústí opuštěním psa. Toto platí o výběru všeobecně." Není výjimkou, že do útulku se štěňata dostanou například proto, že doma koušou věci nebo jsou náročná na čas.
V předvánočním čase lze na internetových serverech najít i takové bizarnosti, jako jsou například štěňata za akční ceny. Taková koupě se ale podle odborníků může zle vymstít. "Dnešní doba s sebou nese obrovský boom tzv. množíren, kdy štěňata vyrůstají bez kontaktu s okolím, bez správné socializace, s matkou, která je leckdy týraná. Takové štěně nebude mít správně vyvinutý charakter a pravděpodobně si s sebou ponese do života řadu zdravotních problémů, které vás budou stát u veterináře dost peněz," říká Gabriela Hřeblová z útulku.
Koupi psa je proto vždy dobré ošetřit i právně. "S chovatelem vždy sepište kupní smlouvu. Zvíře podle zákona je chápáno jako věc a vztahuje se na něj 42denní záruka na projevení se skrytých vad, popřípadě projevení se infekčních onemocnění - hlavně parvovirózy, která většinou u štěňat konči smrtelně," radí veterinář Ivan Popelka.
Podle majitelů útulků je ale vždy lepší varianta, když se pes alespoň dostane do útulku. Někteří lidé zvolí horší variantu a psa vyhodí rovnou na ulici.