Zvířecí mazlíčci v USA podstupují kosmetiku i implantace

Relax
22. 5. 2012 10:09
Zkrášlovací metody v USA podstupují lidé i se svými domácími zvířaty.
Zkrášlovací metody v USA podstupují lidé i se svými domácími zvířaty.

Lidé a jejich zvířecí spolubydlící se často postupem času začnou navzájem podobat. Ovšem vlastním vzhledem posedlí Američané posouvají tento dávný vztah ještě o krok dál a poskytují svým čtyřnohým přátelům cokoli od kosmetických "obličejových" zábalů až po implantáty do varlat.

V zemi plné chirurgicky vylepšených ňader, zubů i kůže bylo zřejmě jen otázkou času, kdy lidské zkrášlovací metody začnou uplatňovat i na psech a kočkách, píše agentura AFP. Takže maltézský teriér Hops před časem například dostal borůvkovou pleťovou masku následovanou fénováním a čištěním zubů psí pastou s kuřecí příchutí...

Ani Corlessová z manhattanských Psích lázní říká, že tohle je běžná procedura pro malé psíky: "To jsou člověkem vyšlechtěné rasy a potřebují péči." Uprostřed masáže podle ní sice Hops trochu zvracel, ale jinak se zdálo, že si pozornost užívá.

Ale ujímají se i extrémnější - a bolestivější - zákroky. Podle newyorské republikánské poslankyně Nicole Malliotakisové zvířata podstupují tetování, propichování uší, čenichů i brady pro náušnice, a majitelé jim dokonce nechávají i zpevnit břicha a či vyhladit tváře faceliftem.

Malliotakisová sama vlastní dvě čivavy jménem Peanut a Olympia a nyní navrhla zákon, který by ve státě New York zakázal kosmetické zákroky, které jsou podle ní "jen druhem týrání zvířat". "Nikdy bych ani neuvažovala, že bych svého psa něčemu takovému vystavila," řekla.

Zvířecí kastráti

Ovšem Gregg Miller, zakladatel společnosti nazvané Neuticles, tvrdí, že Malliotakisová je "blázen" a problém jednoduše přehání. Pro vyjádření toho, co si o poslankyni myslí, Miller použil anglický výraz "nuts", který se kromě blázna či cvoka používá také jako synonymum pro varlata. A "nuts" je tudíž nejspíš Millerovo nejoblíbenější slovo, protože právě falešná zvířecí varlata jeho společnost vyrábí. Jsou vytvořena ze stejného silikonu jako implantáty, s jejichž pomocí si ženy Implantovaná varlata má prý přes půl milionu psů na světě.zvětšují ňadra, a vyplňují prostor, který vznikne po kastraci zvířete.

"Implantovali jsme je už víc než půl milionu domácích zvířat v USA a po celém světě - psům, kočkám, koním, býkům, opicím, krysám a dokonce i vodním buvolům," prohlásil Miller. Ceny sahají od 119 dolarů (asi 2350 korun) za pár nejmenší velikosti XS až po 599 dolarů (asi 11 850 korun) za model XXL s připojenými nadvarlaty.

Miller tenhle nápad dostal v roce 1993, když chtěl svému bladhaundovi Buckovi pomoci překonat stres po kastraci. "My to víme a oni to vědí taky, že už je nemají," vyjádřil jednoznačně vztah psů k jejich nejintimnějším partiím. "S implantáty Neuticles ale nepoznají, že něco zmizelo."

Veterináři a dokonce i ochránci práv zvířat, jako je Malliotakisová, se většinou shodují, že falešná varlata, která se obvykle vkládají ihned při kastraci, nejsou týráním.

"Použila jsem je u svých vlastních psů a myslím, že jsou úžasné," řekla o implantátech marylandská veterinářka Flavia DelMastrová. Osobně si sice nemyslí, že se kastrovaní psi nějak zvlášť starají o to, co jim chybí, ale je přesvědčená, že tíha implantátů má zvláště u větších psů kladný vliv na hojení po kastraci.

Jako lidé

Ovšem Tazi Phillipsová z kalifornského časopisu a charity GlobalAnimal.org míní, že "směšné" implantáty Neuticles jsou součástí antropomorfního trendu, který "úplně zdivočel". Spadá sem podle ní také vkládání implantátů, aby povislé uši držely zpříma, odstraňování drápů, aby zvíře neškrábalo nábytek, a vytrhávání zubů, aby nekousalo. A pak jsou tu lidské "zkrášlovací" procedury jako tetování, piercing, liposukce či operace nosu. "Spousta se toho děje úměrně tomu, jak se zvířata stávají víc majetkem a míň členem rodiny," prohlásila Phillipsová.

Podle amerického svazu produktů pro domácí mazlíčky v tomto roce jejich majitelé utratí celkem téměř 53 Za kosmetické zákroky na zvířatech se letos podle odhadů utratí přes čtyři miliardy dolarů.miliard dolarů. Největší část z toho jde na jídlo, ale kategorie "zvířecích služeb", které zahrnují i péči o vzhled, dosáhne objemu 4,11 miliardy dolarů a nadále vzrůstá.

Miller připouští, že podniká v podivném oboru. "Kdybyste mi před dvaceti lety řekli, že dneska budu prodávat psí kulky, tak bych vám odpověděl, že jste cvok." Kritiku ale odmítá. "Jestli někdo chce, aby jeho pes měl varlata a zachoval si tak bohem daný vzhled, co je na implantátech špatného?"

Podle DelMastrové by hranice mezi tím, co je ještě v pořádku a možná i zábava, a tím, co už je kruté, měla být vytyčena tam, kde pro zvíře začíná bolest. "Měli byste myslet na zvířata," poznamenala. "Jestli chcete kroužek v nose, tak si ho dejte do toho svého."

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ