Obřad je velmi klasický: kadidlo, sútry a klinkání zvonku. Buddhistický mnich v tradičním šatu neprovádí náboženskou ceremonii v nějakém chrámu, ale u soukromníka, který si ho objednal přes internet.
"V okolí máme několik chrámů, ale nevěděl jsem, na který z nich se obrátit," vysvětluje zákazník, který nechce zveřejnit své jméno.
U příležitosti prvního výročí úmrtí matky pátral ve webových stránkách, kde objevil začínající firmu Minrevi. Tato společnost se specializuje na pronajímání mnichů. Za smuteční obřad trvající půl hodiny si účtuje 35 tisíc jenů (asi 7700 korun).
Jeden telefonát a Kaiči Watanabe je na místě. "Mnichovou úlohou je zjevovat Buddhovo poselství, ale dnes stále méně lidí zaklepe na naše dveře, aby se jim dostalo tohoto ponaučení," uvádí jednačtyřicetiletý mnich, kterého těší pomyšlení, že vychází vstříc svým ovečkám.
Japonská vláda nemá statistiky o různých vyznáních. Pro mnoho Japonců je náboženství, šintoismus či buddhismus, sezónní záležitostí, která je přivádí do svatyně nebo do chrámu při významných životních událostech a o tradičních svátcích.
Minrevi zahájila poskytování těchto služeb v květnu 2013, ve šlépějích distribuční firmy Aeon, která jako první vyvolala skandál, když v roce 2010 s podobnou nabídkou začala. Poptávka prudce roste, zatímco spojení s místními chrámy, které mívaly kdysi ústřední roli, se vytrácí.
Klienti si chválí u této služby transparentnost, na rozdíl od neprůhledného systému darů praktikovaného v chrámech. "Pro nás zákazníky je to uklidňující a snadno přístupné, protože nám nabízejí jasně stanovené tarify," říká muž, který služeb Minrevi využil.
Podle tradičního modelu musely rodiny po více než deset let přinášet dary ve výši, kterou si zvolily. Díky těmto penězům chrámy prováděly náročné opravy staveb, ale věřící si stěžovali, že se dává přednost vybírání peněz před duchovní činností.
Čiko Iwagami, zástupce Japonské federace buddhismu, přiznává, že někteří mniši nevhodně požadovali specifické částky. "To byl výsměch systému darů," stěžuje si.
Stejně tak však kritizuje i pronajímání mnichů. "Je to obchod s dary, je to velmi politováníhodné," soudí.
Tyto kritiky odmítá viceprezident Minrevi Masaši Akita, podle něhož nejsou náboženství a obchod neslučitelné. "Reagujeme jen na nynější potřebu a nabízíme platformu spojující mnichy se soukromými osobami," říká. Jeho společnost je úspěšná: loni si zhruba 12 tisíc osob vyžádalo služby celkem 700 mnichů.
"Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že lidé nevědí, jak zkontaktovat mnicha. Proto jsem svou firmu založil," říká.
"Buddhistické úřady by neměly hovořit o skandálu, ale raději se ptát, jak spravovat chrámy s klesajícími příjmy. Zdá se, že se nechtějí podívat skutečnosti do očí," soudí profesor na univerzitě Kokugakuin Kendži Išii.
Nicméně je to realita, chrámy se vyprazdňují, obyvatelstvo stárne a venkovské oblasti se vylidňují. Asi třetině z nynějších 75 tisíc chrámů hrozí do roku 2040 z důvodu chybějících věřících uzavření, zdůrazňuje Išii.