Mladé výtvarnice chtějí zbourat klišé o latexu jako materiálu spojeném s erotikou a fetišem. Před rokem z něj začaly vyrábět autorskou metráž a z ní tašky na běžné použití, které představily na Zlín Design Marketu. Laici jsou tím docela překvapení, řekly autorky Ivana Zuskinová a Lenka Mlynarčíková, obě absolventky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
"Jde o originální autorskou metráž z latexu, kterou vyrábíme jako obraz a následně poté, když skončí výstava, z toho děláme tašky. Nenazvala bych je jako produkty, spíše jako nositelné objekty," uvedla Zuskinová. Myšlenka na využití latexu vznikla při diplomové práci, nyní výtvarnice pracují ve svém pražském ateliéru.
"Začaly jsme experimentovat s latexem hlavně v tekuté formě a vyrábět metráž. Je to čistý kaučuk, latex, je stoprocentně přírodní, odléváme to jako velkou metráž a potom si s tím hrajeme jako s obrazem. Je to vlastně malba, pak to určitým procesem vyschne a vznikne z toho metráž. Hrajeme si s pigmentem, různými chemickými procesy," vysvětlila Zuskinová, podle které barvy často vzniknou náhodně. "Je to čistá abstrakce, rozvrhneme si, jaká barevnost by to mohla být, ale jak se to slije dohromady, to necháváme i náhodě."
Autorky podle Mlynarčíkové zkoušejí, co materiál dokáže: "Je to nepromokavé, unese to dost velkou zátěž, kolem 20 kilogramů určitě."
Odborníci berou podle autorek využití latexu jako příjemný experiment. "Design shopy o to mají zájem, laici jsou spíše zaskočení," řekla Zuskinová. Autorky v budoucnu chtějí využít latex také jen jako obrazy. "Má to dvě roviny, jedna bude funkční, jedna čisté umění," myslí si Zuskinová. Výtvarnice zkouší z latexu vyrobit různé produkty: vyzkoušely již rukavičky, tričko i overal. "Zatím to nijak neprezentujeme, zkoušíme," řekla Mlynarčíková. Zajímá je také například možnost výroby latexu z pampelišek.