Náramkové hodinky z limitovaných edic se těší velkému zájmu a oblibě nejen u sběratelů, ale stále častěji oslovují i běžné zákazníky z řad milovníků hodinek. Vlastnit hodinky, které jsou jedinečné v mnoha smyslech tohoto slova, je dnes výrazem osobitosti, vkusu a individuality svého nositele.
Česká hodinářská společnost ELTON z holdingu Czechoslovak Group, která v Novém Městě nad Metují vyrábí hodinky tradiční značky PRIM, již několik let do své produkce pravidelně zařazuje tzv. limitované edice náramkových hodinek. Limitované edice, nebo také limitované série má v nabídce většina významných výrobců hodinek, náměty, počty kusů a také cena se však samozřejmě výrazně liší u každé značky. Jak je tomu u firmy ELTON? "Příprava a vývoj limitované edice hodinek je práce, která týmu našich odborníků zabere celé měsíce," vysvětluje Martin Pabiška, generální ředitel společnosti ELTON, podle kterého je vždy cílem dát limitované edici hlubší smysl, význam. Při vytváření "limitky" nejde tedy jen vzít jakékoli hodinky a na číselník natisknout obrázek nebo jednoduchý symbol. "Naše limitované edice jsou většinou inspirované významnou osobností, nebo historickou událostí, ale vždy se zároveň snažíme přijít s něčím novým, neobvyklým," dodává Martin Pabiška.
Inspirací jsou osobnosti i významné události
Příkladem může být například velmi oblíbená L.E. PRIM ORLÍIK II. TOBRUK, která vznikla nejen k výročí ukončení 2. světové války, ale současně i k připomenutí osobnosti generála Karla Klapálka, rodáka z Nového Města nad Metují. Šlo také o první primky, jejichž pouzdro bylo vyrobeno z titanu. Tato edice je dnes již vyprodána, stejně jako vůbec nejúspěšnější limitovaná edice hodinek PRIM s názvem SPARTAK 60 L.E., vytvořená k příležitosti výročí zahájení výroby prvních československých hodinek. Proč jsou vůbec limitované edice tak ceněné a oblíbené? "Těch důvodů je několik. Za prvé jde o určitou exkluzivitu, každé hodinky jsou díky unikátnímu pořadovému číslu jedinečné. Druhý důvod je touha zákazníka získat památku na významnou událost, které se ho osobně dotýká, nebo osobnost, které si váží. Cenu samozřejmě zvyšuje i použitý materiál, při výrobě limitovaných edicí často pracujeme s drahými kovy a svou roli hraje větší podíl práce konstruktérů a designérů na vytváření specifického modelu," vypočítává pan Pabiška.
Aktuální je bronz, císař a prezident
V tomto roce vyrobila společnost ELTON hodinářská celkem tři limitované edice. Hodinky z L.E. PRIM ORLÍK II. BRONZ jsou jako první v historii značky PRIM vyrobeny z bronzu a jejich vznik byl inspirován výjimečnými vlastnostmi tohoto neobvyklého materiálu. Vlivem okolní atmosféry a některých chemických prvků dochází k oxidačním procesům, které bronzovým povrchům propůjčují nezaměnitelnou škálu odstínů, vzniká unikátní patina. Prostředí, ve kterém se majitel hodinek pohybuje, je tedy spolu s jeho stylem života spolutvůrcem toho, jak se vzhled hodinek přirozeně mění v průběhu času, což je samozřejmě dělá výjimečnými. Další dvě limitované edice byly inspirovány významnými osobnostmi. První je císař Karel IV., k jehož připomenutí vznikly hodinky, které zaujmou nejen svým designem, ale především symbolikou, kterou v sobě nesou. Na hodinkách ze stokusové série se podílela celá řada mistrů svého řemesla, vedle novoměstských hodinářů také zlatník, smaltér, malířka miniatur, brusič drahých kamenů nebo rytec. Hodinky jsou osazeny inovovaným strojkem s novým uložením rotoru, které umožňuje efektivnější dotahování. Poprvé byla také na číselník použita náročná technika smaltování, pouzdro je dekorováno metodou, která se používala v době vlády Karla IV. a například korunku zdobí vltavín, charakteristický pro České země.
Nejnovějším počinem jediného českého výrobce hodinek PRIM je pak limitovaná edice PRIM Václav Havel, věnovaná prvnímu prezidentu samostatné ČR, který by se v letošním roce dožil 80 let. Design náramkových hodinek je elegantní, minimalistický, ale s řadou originálních prvků. Ručně dekorovaný smaltovaný číselník zdobí miniatura podpisu Václava Havla spolu s číslem 80 a také symbolem srdce, kterým prezident svůj podpis doprovázel. V korunce je jako asociace srdce vsazen kabošon z pravého českého granátu. Na zadním víku hodinek jsou vyryta data narození a úmrtí Václava Havla a také pořadové číslo limitované série.
Oblíbená čísla mizí během pár dní
Počty kusů limitované edice se přitom mohou velmi lišit. Například aktuální L.E. PRIM Václav Havel má 136 kusů, tento symbolický počet byl zvolen jako připomínka letopočtu 1936, roku narození Václava Havla. Oblíbená čísla, která mají pro majitele osobní nebo symbolický význam, jsou často rezervována během několika dní, či dokonce hodin. Výjimečnost limitovaných edicí přitom spočívá právě v tom, že nemohou být vyrobené dva identické kusy a když je edice vyprodána, stejné hodinky se zákazníkovu již získat nepodaří. To potvrzuje i ředitel ELTONu: "Po vyprodání edice se již žádné další "kousky" nepřidělávají, to by popíralo samotný smysl limitované série. Můžeme na zakázku vyrobit typově podobné hodinky podle přání zákazníka, ale zcela stejné nebudou nikdy."
Právě edice, či speciálně upravené emise hodinek na zakázku konkrétního partnera či zákazníka jsou dalším typem limitovaných edicí, které v ELTONu vyrábějí. Díky tomu, že mechanické náramkové hodinky zde vyrábějí v podstatě pod jednou střechou a mají tedy všechny potřebné technologie a know-how, mohou v Novém Městě vyjít vstříc i velmi náročným zákazníkům. V minulém roce například pro partnery z Japonska vyrobili edici PRIM Hirošima, která se úspěšně prodává nejen na japonském, ale také na českém trhu. "Privátní limitované edice mají počet kusů závislý na zadavateli. S nadsázku lze říci, že limitka může mít i jeden kus, ale tam už cena šplhá opravdu vysoko, zvláště při použití neobvyklých materiálů nebo zcela unikátního designu. Nicméně jako výrobci jsme schopni splnit zákazníkovi téměř jakékoli zadání, realizaci svých hodinek pak může sledovat od prvních grafických návrhů, přes konstrukci, až po vlastní výrobu u nás v továrně," uzavírá Martin Pabiška.