Letošní zářijový newyorský Týden módy přilákal kromě celebrit a novinářů z módních časopisů i sto tisíc diváků z různých koutů světa. Všechny spojovala touha vytipovat ty nejžhavější trendy pro jaro/léto 2012. Jako vždy se jedná o tak pestrou směsici, že "in" může být při troše snahy každý. Přehlídkovým molům ale dominovaly především neonové barvy, veselé vzory a minimalisticky bílé šaty.
Ach, ty trendy
Nepřehlédnutelné žluté modely představil oblíbený módní návrhář Michelle Obamové Jason Wu. Převažovala ale hlavně výrazná růžová, kterou použila excentrická Betsey Johnsonová i návrhářské duo Badgley Mischka. Pro minimalistické typy je dobrou zprávou, že v kursu budou bílé šaty. Éterické modely se objevily v kolekci Yigala Azrouëla.
Se slunečným počasím přijdou na řadu i výrazné vzory, které nikdy nechybějí v kolekcích Diane von Fürstenberg. Elegantní tvary inspirované stylem art deco se objevily u Caroliny Herreryové a Alexandra Wanga. Nejbizarnější náhodou bylo to, že Marc Jacobs a další návrháři předvedli šaty s podobným grafickým motivem ptáčků. Nejdekadentnějším doplňkem se stalo kožené psaníčko z dílny Mi Piaci potažené 24karátovým zlatem.
Kombinací, která nikdy neomrzí, je směs ženskosti a maskulinity. Na přehlídce BCBG od Maxe Azrii se procházely modelky s chlapecky ulíznutými účesy. Richard Chai zase vyslal na molo manekýny s výraznými rtěnkami, ale pánskými doplňky.
Trpět pro krásu
Týden módy, to není jen styl a luxus. V Lincolnově centru, kam se celý módní kolotoč před rokem přestěhoval, jsou v přehlídkových stanech umístěny i dobře známé "toi-toiky", kolem kterých módní nadšenci procházeli raději se zatajeným dechem.
Extrémně vysoké podpatky si jako každý rok vybraly svou daň. Několik modelek se před zraky stovek diváků zřítilo k zemi. Nejvíce ale musely trpět pro krásu modelky na přehlídce Jasona Wu, které si kvůli naplnění jeho vize nechaly peroxidem odbarvit obočí.
Show pokračuje v Londýně
Newyorský Fashion Week je vůbec nejstarším z velké čtveřice týdnů módy, kam patří i Londýn, Milán a Paříž. První se konal v roce 1943, pro Američany znamenal trvalý příklon k domácí produkci namísto francouzské módy. V počátcích se jednalo o komorní akci, kde se setkávali výrobci s nákupčími. Postupně se vyvinul v dlouho očekávanou módní událost, kde jsou kromě přehlídek pořádány i okázalé party, trendy večeře a charitativní akce.
Pro ty, kteří se do New Yorku nedostali, přenášel celý spektákl kanál YouTube, lokální stanice TV 25 odvysílala celých 150 hodin vstupů. Módní šílenství zdaleka nekončí, pouze se přesunuje do našich zeměpisných šířek. Již dnes začíná Fashion Week v Londýně.