Výroba mechanických hodinek je opravdový "kumšt"

Relax
19. 12. 2016
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Uměním a schopností vyrobit kompletně náramkové hodinky s mechanickým strojkem se může pochlubit jen několik málo zemí na světě. Díky společnosti ELTON hodinářská, která v Novém Městě nad Metují vyrábí hodinky PRIM, mezi ně patří i Česká republika.

Náramkové hodinky se v Novém Městě nad Metují vyrábějí již více než 60 let. Vůbec prvními československými náramkovými hodinkami byl model SPARTAK. Prototyp byl vytvořen v roce 1954 a pod názvem SPARTAK byly hodinky v továrně Novém Městě nad Metují vyráběny až do roku 1957. Poté již všechny náramkové hodinky z národního podniku ELTON nesly jen jméno PRIM.

"V českých zemích bylo v 19. a 20. století vybudováno několik výrobních odvětví, která se zařadila do evropské i světové špičky daného oboru," říká Radko Kynčl, kurátor strojírenských a hodinářských sbírek Národního technického muzea v Praze a dodává: "Řada těchto oborů bohužel v bouřlivých hospodářských turbulencích na konci 20. století zanikla, což mne, jako historika techniky, samozřejmě znepokojuje. O to víc jsem potěšen, že právě v oboru, na nějž jsem profesně zaměřen, se takovouto tradici podařilo zachovat." Nebylo to samozřejmě jednoduché, ale společnost ELTON si postupně vybudovala silné místo na trhu a značka PRIM je dodnes pokládána za "rodinné stříbro". V průzkumu agentury Ogilvy, provedeném letos na jaře, se značka PRIM dokonce objevila mezi třemi nejznámějšími českými luxusními značkami. "Na exkluzivitě mechanických hodinek PRIM z Nového Města nad Metují má hlavní podíl fakt, že jde o hodinky kompletně vyrobené českýma rukama, v České republice," vysvětluje generální ředitel ELTONu Martin Pabiška. Téměř 99% součástek se vyrábí přímo v ELTONu, v rukou zkušených pracovníků vznikají nádherná hodinková pouzdra z různých materiálů i součástky, které si můžete prohlédnout pouze pod lupou. "Na jedny mechanické náramkové hodinky je potřeba asi 120 různých součástek a než k tomu, aby hodinky vznikly, je nutné provést více než 1100 pracovních úkonů," vypočítává Martin Pabiška.

Ilustrační foto.Výroba trvá i několik měsíců
Výroba hodinek je totiž náročný proces, který nezačíná u materiálu vloženého do CNC stroje. Prvním člověkem, který na hodinkách pracuje, je konstruktér, který musí vytvořit nejen jejich design, ale především zajistit, aby hodinky fungovaly. Po několika týdnech až měsících práce vznikne prototyp, který je pečlivě testován. Teprve poté, co úspěšně projde všemi testy, je možné hodinky zadat do výroby. Všechny díly, které se v továrně vyrobí, projdou pečlivou kontrolou a měřením s přesností až na setiny milimetru. "Každý vyrobený mechanický strojek testujeme v plném chodu minimálně jeden týden, kompletní hodinky pak celé dva týdny. Kromě vodotěsnosti testujeme výběh hodinek, tedy délku chodu na jedno natažení a samozřejmě také přesnost hodinek. Před uvedením na trh je každý nový model testován při běžném nošení po dobu několika týdnů až měsíců,"doplňuje ředitel firmy.

Pouzdra hodinek vyrábí v Novém Městě nad Metují metodou třískového obrábění, což umožňuje vyrobit jakýkoli tvar a zvolit velikost či materiál na přání zákazníka. Taková pouzdra jsou pak také mnohem odolnější, než pouzdra lisovaná, která najdeme na hodinkách zejména asijské provenience. V továrně umí pracovat s nejrůznějšími materiály, od nerezové oceli přes drahé kovy a damascénskou ocel, titan až po aktuální bronz. Finální úpravy se provádí na pouzdru zásadně ručně. Podíl ruční práce je při výrobě hodinek PRIM zásadní, ručně se nejen upravuje povrch pouzder, ale také tisk číselníků a povrchová úprava ruček je individuální, přesná ruční práce. Nejpatrnější je to však při montáži hodinek, kterou mohou provádět jen zkušení hodináři. "Zvládnout montáž mechanických hodinek po zaučení trvá až dva roky a je to práce náročná na přesnost, vyžadující dobrý zrak a pevnou ruku," říká Martin Pabiška.

Zákazníci však stále více dovedou ocenit manufakturní výrobu hodinek a zvláště před Vánoci je továrna tak vytížená, že bylo nutné zavést druhou směnu a pracuje se i o svátcích. Společnost ELTON hodinářská, která se na jaře stala součástí holdingu Czechoslovak Group, navíc v polovině listopadu otevřela novou reprezentativní prodejnu ve 4.patře obchodního domu Kotva a na příští rok chystá řadu novinek. Českým Primkám se zkrátka daří stále lépe, což oceňují i odborníci. "Velmi mne těší, že díky ohromnému entuziasmu a nadšení se v Novém Městě podařilo udržet na vysoké úrovni tak náročnou a nesporně exkluzivní výrobu, jakou je produkce náramkových mechanických hodinek a uchovat tak i nadále hodnotnou tradici značky PRIM," uzavírá autor expozice Měření času Radko Kynčl.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné