Ani svíčky, ani květiny. Hrobky význačných průmyslníků zůstanou pusté

Relax
28. 10. 2016 10:26
Hrobky průmyslníků chátrají.
Hrobky průmyslníků chátrají.

Zatímco většinu hrobů krátce před Památkou zesnulých zdobí květiny a svíčky, hrobky významných ústeckých průmyslníků chátrají. Stejně jako hroby sudetských Němců v pohraničí jsou pusté, přitom jde často o velkolepé funerální stavby. Alespoň základní údržby by se nyní mohla dočkat neogotická kaple rodu Köhlerů na hřbitově v ústecké čtvrti Krásné Březno.

V Ústí nad Labem zbylo po likvidaci centrálního hřbitova za normalizace jen pár hrobek nejvýznamnějších Ústečanů. "Po druhé světové válce byly rodiny průmyslníků většinou považovány za německé a jejich majetek byl konfiskován. Překvapivě se však konfiskace nevztahovala na hroby. Sebrali jim továrny, vily, osobní majetek a jediné, co jim zůstalo, byly hroby," řekl historik městského muzea Martin Krsek. Potomci rodin žijí v různých částech světa a o hroby nepečují.

"Z jejich pohledu je to passé. Naopak by jako jisté zadostiučinění cítili to, že by se současní obyvatelé postarali o hrobky těch, kteří významně přispěli k rozvoji města," uvedl Krsek, který navázal kontakt s některými potomky.

Jde o velkolepé funerální stavby.

Rodina Carla Georga Wolfruma patřila k nejvýznamnějším ústeckých podnikatelským klanům, hrobku má v Krásném Březně. Sběrači kovů ji dávno zbavili mosazných a železných prvků, chátrá stejně jako neogotická kaple rodiny Köhlerů. "Společně s obvodní radnicí jsme téma oživili a rádi bychom kapli alespoň zbavili náletů, očistili ji a zabezpečili. Něco lze dělat formou brigády, ale hrobky potřebují velké investice, protože se k nim musí přistupovat, jako by to byly památkové objekty," vysvětlil Krsek.

Šanci na záchranu by mohla mít hrobka Johanna Schichta, zakladatele továrny na mýdlo s jelenem, která je na hřbitově ve čtvrti Střekov. "Je naděje, že by se péče o ni mohl ujmout současný pokračovatel výroby," uvedl historik.

Velkolepé funerální stavby pustnou i jinde v pohraničí. V 90. letech vyzval tehdejší ministr vnitra Jan Ruml potomky sudetských Němců, aby se přihlásili o hroby svých předků, ozvalo se ale jen pár lidí. "Řeší se problém, komu hrobka nepatří, protože se jí nechce nikdo ujmout. Mezitím přicházíme o mimořádné kulturní památky, jakou je třeba chátrající hrobka rodiny Dittrichů v Krásné Lípě," zdůraznil Krsek.

Funerální architekturou se může chlubit i hřbitov v Jablonci nad Nisou v sousedním Libereckém kraji. Barevná skleněná mozaika na hrobce dvou významných jabloneckých rodin se nedávno dočkala kompletní rekonstrukce a zřejmě v příštím roce bude znova osazena.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ