Dřevěné tabulky
Archeologové našli nejstarší ručně psaný dokument v Británii
02.06.2016 08:14
Jedna z více než 400 tabulek, které objevili archeologové při vykopávkách v centru Londýna, je nejstarším ručně psaným dokumentem, který byl kdy v Británii nalezen. S odvoláním na Muzeum londýnské archeologie o tom informovala agentura AP.
Dřevěné tabulky, které byly původně obalené voskem, do kterého se rylo, vědci našli při záchranných archeologických pracích na místě budoucího sídla finanční společnosti Bloomberg v londýnské City.
Nejstarším ručně psaným dokumentem nalezeným na území Británie je tabulka s římským datem odpovídajícím 8. lednu roku 57 našeho letopočtu. Osvobozený otrok na ní slibuje, že splatí dalších 105 denárů za zboží, které mu doručili.
Další z 87 tabulek, u nichž se nápis podařilo rozšifrovat, obsahuje nejstarší zmínku o britském hlavním městě. "V Londýně, Mogontiovi" stojí na dřevěné destičce, jejíž stáří vědci stanovili na léta 65 až 80 našeho letopočtu, kdy se metropole jmenovala Londinium a vládli jí Římané.
"Mluví k nám jejím prostřednictvím první generace Londýňanů," uvedla archeoložka Sophie Jacksonová.
Římané založili Londýn po invazi na britské ostrovy v 1. století našeho letopočtu. Destičky s nápisy, které se vryly přes voskovou vrstvu do dřeva, podle vědců dokazují, že již krátce po založení bylo město významných centrem obchodu. Na tabulkách jsou totiž zapsány například údaje o dodávkách piva, objednávkách jídla či právní předpisy.
Dřevo se dochovalo díky bahnu z řeky Walbrook, která kdysi tekla přes Londýn. "Naše lepkavé bahno z Walbrooku je jako pompejský popel nebo láva v Herculaneu," uvedla Jacksonová s odkazem na dvě starořímská města, která se dodnes zachovala díky výbuchu Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.