Muzeum Těšínska letos investuje 20 milionů korun do oprav Archeoparku v Českém Těšíně. Rekonstruovat bude především dřevěné palisády, hradby a věže. Práce by měly skončit v roce 2020. Peníze instituce získala z Evropské unie a od Moravskoslezského kraje, řekla mluvčí muzea Iva Lupková. Dřevěné stavby v areálu, repliky původního slovanského hradiště, se opravují průběžně.
Archeopark v Chotěbuzi u Českého Těšína buduje Muzeum Těšínska od roku 2000. Výstavbě předcházela desetiletí vědeckého archeologického výzkumu, který v této lokalitě vedl Archeologický ústav Akademie věd ČR společně s Muzeem Těšínska. Původní slovanské hradiště stálo v Chotěbuzi v 8. až 11. století. V areálu se tak návštěvníci mohou vrátit o více než tisíc let zpátky do historie.
"Dřevěné stavby podléhají destrukci mnohem rychleji než stavby klasické z cihel a betonu, a proto je jejich oprava a údržba často mnohem náročnější, než by se dalo předpokládat. Celkové náklady na provedení oprav opevnění jsou vypočítány na částku přesahující 20 milionů korun," řekl ředitel muzea Zbyšek Ondřeka.
Dodal, že v minulých dvou letech muzeum již kompletně vyměnilo, v zásadě znovu postavilo objekty představující, jak lidé v minulosti bydleli, opravena byla i halová stavba uprostřed hradiska a dřevěný přístupový most. Na další opravy muzeum začalo hledat dotace i z Evropské unie. Nakonec uspělo s projektem Toulky údolím Olše, který vypracovalo společně s polskou obcí Hažlach. Z programu podpory česko-polské přeshraniční spolupráce obě strany získaly 40 milionů korun. Polovina míří do Polska, kde se bude stavět nové středisko pro mladé přírodovědce.
Archeopark je nejnavštěvovanější pobočkou Muzea Těšínska. Díky replikám dobových budov i expozicím zaměřeným na historii, archeologii a přírodu chotěbuzské lokality, se lidé mohou seznámit s životem starých Slovanů. Archeopark nabízí také aktivity a vzdělávací programy pro školy a školky.