Keltská vesnička
Archeopark Prášily chce znovu postavit dům, který zničil požár
02.01.2017 18:30
Lidé z šumavského Archeoparku v Prášilech na Klatovsku by chtěli znovu postavit repliku panského keltského domu, který 30. prosince večer zničil požár. Oheň, který zachvátil dřevěnou stavbu s rákosovou střechou, likvidovali do noci hasiči z celého okolí s několika cisternami. Oheň napáchal škodu za půl milionu korun.
Sdružení Keltoi, které Archeopark Prášily provozuje, by se chtělo pokusit o obnovu stavby. Musí ale nejdřív někde sehnat peníze na materiál, stavba nebyla pojištěná. Čeká se také na to, jak skončí vyšetřování příčin požáru, řekl Václav Horák z Keltoi.
Hasiči vyloučili, že by mohl být následkem technické závady. "Jestli byl požár zapálen úmyslně nebo ho zavinila nedbalost či zábavní pyrotechnika, prokáže až další vyšetřování. Do úvahy připadá i samovznícení," uvedla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Kromě hašení panského domu hasiči vodou ochlazovali další dřevěné repliky obydlí v keltské vesničce. Horák se obává toho, že objekt mohl někdo zapálit úmyslně. V Archeoparku už se to stalo v květnu 2008, kdy shořel menší dřevěný srub. "Žháře se nepodařilo najít, srub jsme asi za dva roky postavili znovu," řekl Horák.
Panský dům byla podle něj rekonstrukce středoevropského významu a jediná rekonstrukce keltského panského domu v ČR. Byla podle nálezu objektu z Mšeckých Žehrovic. Dům o rozměrech 10,5 krát 9,9 metru postavili v roce 2006 z tesaných kůlů a má rákosovou valbovou střechu. "Kůly byly spojované dřevěnými kolíky, rákos byl svázaný kůží. Pracovali jsme na tom tři měsíce," řekl Horák. Vyčíslená škoda podle něj odpovídá tehdejším nákladům na materiál. Nyní se zřejmě prodraží. "Budeme muset třeba objednat tak kolem 1200 balíků rákosu, ten se ale u nás nikde netěží a musí se vozit z Polska nebo Maďarska," uvedl.
Keltská vesnička vzniká v šumavských Prášilech asi 11 let, zejména díky práci nadšenců. Je v ní několik staveb, například unikátní mohutná vstupní brána s opevněním nebo přístřešky na keramiku a na výrobu látek. Park pořádá tábory, školní výlety či výukové programy zaměřené na období Keltů a způsob jejich života.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.