Trvalou výstavu předmětů pocházejících z majetku zabaveného za holokaustu plánuje vytvořit centrum, které se již 15 let převody majetku za druhé světové války zabývá. Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války dohledává někdejší zabavený majetek v českých státních institucích, ale pátrá po nich i v zahraničí a vytváří dokumentační středisko sloužící dalšímu výzkumu. Pomáhá také restituentům, kteří pátrají po uměleckých dílech zabavených dnes již spíše jejich předkům, než jim samým.
Detailně tak je zpracován třeba archiv pražského Uměleckoprůmyslového muzea. V budoucnu chce centrum spolupracovat i třeba s Národním technický muzeem a Národním zemědělský muzeem. Jeho plány na léta 2017 až 2021 se bude v blízké době zabývat vláda.
Centrum bylo zprvu součástí Akademie věd a od roku 2012 je obecně prospěšnou společností, kterou založilo ministerstvo kultury. Financováno je z jeho rozpočtu, ten se na jednotlivé roky zmíněného období příliš nemění a pohybuje se mezi 14 miliony a 14,3 miliony; jen na rok 2019 se počítá s 15,2 miliony korun.
V roce 2019 centrum plánuje uspořádat mezinárodní konferenci k 20. výročí podpisu Washingtonské deklarace a desátému výročí podpisu Terezínské deklarace. Obě jsou pro činnost centra klíčové. V prosinci 1998 na Washingtonské konferenci podepsali zástupci 44 států včetně České republiky zásady, které umožňují řešit problémy spojené s konfiskacemi a krádežemi movitých kulturních statků. Podpisem následných dohod ČR mimo jiné potvrdila, že se bude snažit o vytvoření ústředního katalogu a informačního centra, schopného pomoci při hledání informací o uloupených kulturních statcích, archivech a ohlášených nárocích.
V roce 2009 se k desátému výročí podpisu deklarace uskutečnila jako jedna z akcí předsednictví České republiky EU konference Holocaust Era Assets. Při ní byla více než čtyřmi desítkami států přijata Terezínská deklarace, která zdůraznila nutnost pokračovat ve výzkumu zmiňovaných statků, nejen ve veřejných, ale i soukromých archivech a výsledky bádání zpřístupňovat.
Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války má v plánu na rok 2019 práci na výstavě identifikovaných předmětů k výročím podpisu obou deklarací a také přípravu trvalé prezentace konfiskovaného židovského majetku. Dnes je v Česku ve veřejných institucích množství identifikovaného židovského majetku, z něhož pouze malý zlomek je součástí jejich expozic. Naprostá většina zůstává nevyužita v depozitářích.
Centrum zkoumající osud židovského majetku plánuje stálou výstavu
Relax
4. 10. 2016 10:00Centrum dohledává někdejší zabavený majetek v českých státních institucí, ale i v zahraničí (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr