Sluchátka i smartphony
Člověk a telefon. Technické muzeum má novou expozici
15.11.2016 20:00
Funkční historická telefonní ústředna a další archaické exponáty čekají na návštěvníky výstavy Člověk a telefon, která bude do 30. dubna v Národním technickém muzeu v Praze. Dobovými přístroji i nejmodernějšími smartphony připomíná 120. výročí od zapsání patentu Alexandra Grahama Bella, 25 let od doby, kdy do Česka přišel internet, i dvě desítky let od masového rozšíření mobilních telefonů v ČR.
Expozice mapuje historii telefonu a umožňuje návštěvníkům vyzkoušet, co všechno umí dnešní smartphony a jak mění život. Předvídá také, co ještě vývoj komunikačních technologií přinese.
"Jsem rád, že se podařilo navázat na odkaz Vojty Náprstka, zakladatele českého technického muzejnictví a jednoho z vůbec prvních majitelů telefonu v Praze, který sbíral a zpřístupňoval veřejnosti novinky světové techniky. Proto vystavujeme historické telefony ze svých sbírek, ale současně představujeme jednu z nejrychleji se rozvíjejících technologií, která výrazně ovlivnila a ovlivní život lidí," řekl před dnešní vernisáží ředitel muzea Karel Ksandr.
Vývoj telefonů dokládají originály z poslední čtvrtiny 19. století, například Bellův telefon z roku 1884 nebo Siemensův telefon z roku 1890. Dále tu je aparát z kanceláře Františka Ferdinanda d'Este ze zámku Konopiště či luxusní přístroj Priteg se slonovinovým sluchátkem, který si zahrál v roce 1942 ve filmu Vlasty Buriana Zlaté dno. Zachycen je tak vývoj stolních telefonních stanic do 80. let minulého století.
Moderním způsobem jsou prezentovány funkce dnešních smartphonů, prezentují mobil jako zábavného i užitečného společníka, počítač či fotoaparát. Prezentuje se i systému IoT (Internet of Things) - nový trend kontroly a komunikace předmětů běžného využití mezi sebou nebo s člověkem.
Návštěvníci si mohou tyto funkce vyzkoušet. Z nejrůznějších aparátů se mohou dovolat či zaslat SMS jinému příjemci ve výstavě. Svůj smartphone mohou připojit k 3D brýlím a zažít virtuální realitu. Systém IoT přibližují instalace určené nejen dětem: správa parkoviště autíček, měření pitné vody v barelu či komunikace s elektroměrem. Zájemci uvidí chytré auto vybavené zařízením Mojio či zažijí pracovní podmínky telekomunikačního technika simulované za pomoci 3D brýlí a chodícího pásu.
Součástí výstavy je kniha "2036. Tomáš Sedláček a hosté: jak budeme žít za dvacet let", která v muzeu zůstane. V roce 2036 bude vyhodnoceno, zda její autoři ve své předpovědi dokázali budoucnost odhadnout.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.