Od zavedení docházky
Dějiny školství. Výstava představí vývoj školních budov
06.10.2016 08:34
Vývoj školních budov od zavedení povinné školní docházky v roce 1774 až po současnost představí pražská výstava Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Jejich cílem je sledovat vývoj školních budov primárně z pohledu dějin školství, nikoliv z hlediska uměleckohistorického. Veřejnosti bude výstava přístupná od pátku až do konce příštího srpna.
Výstava je založena převážně na prezentaci fotografií ze sbírek Národního pedagogického muzea. Podrobný rozbor všech předpisů, pedagogických a hygienických požadavků na školní budovy najdou pak zájemci v doprovodné publikaci.
"Jelikož celkové zpracování tématu zatím v oblasti historie školství chybí, výstava - spolu s publikací - mají ambici tento nedostatek nahradit," uvedly instituce v tiskové zprávě.
Výstava má dvě tematické roviny. Hlavní linii tvoří vlastní předmět výstavy, tedy školní budovy, druhou pak část souhrnně nazvaná Proměny školních prostor, kde návštěvník může zhlédnout vývoj vzhledu školních tříd, chodeb a šaten, tělocvičen, kabinetů a sboroven. Zvláštní místo je věnováno i otázce bydlení učitelů.
Součástí výstavy jsou audionahrávky s úryvky slavnostních řečí pronesených u příležitosti otevírání nových školních budov i vzpomínkami učitelů z 19. až 20. století na to, v jakých podmínkách vyučovali. Promítat se bude také desetiminutová smyčka z dokumentárních filmů zachycujících školní vyučování na různých školách v době první republiky.
Výstavní panely doplňují i papírové modely školních budov. U příležitosti výstavy vznikly i dvě nové vystřihovánky. První je model staré školy ve Staré Pace z roku 1790 a druhou model "ideální" školy. Tu si návštěvníci mohou sami sestavit v rámci prohlídky výstavy, neboť vystřihovánka byla navržena tak, aby její sestavení bylo co nejjednodušší. Pro děti je navíc připravená verze pouze s vyznačenými obrysovými liniemi, aby mohly školu vymalovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.