Na otázku, jak nejlépe uložit a uchovávat Věstonickou venuši, se pokusili odpovědět studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Navrhli etuje, tedy schránky či pouzdra, z tradičních materiálů, třeba vzácných dřev, kůže a kovu, ale i ze supermoderních hmot. Od čtvrtka vystaví 13 návrhů Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně.
Studentská výstava je doplňkem a rozšířením probíhající retrospektivy studia Olgoj Chorchoj. Zakladatelé studia Michal Froněk a Jan Němeček jsou zároveň pedagogy produktového designu. Etuji pro sošku z doby kamenné studentům zadali jako semestrální úkol.
Studenti měli vytvořit speciální schránku, která splní požadavky muzejníků, ale bude zajímavá z estetického hlediska. Některé návrhy odrážejí nejnovější trendy, pracují třeba s kompozitními materiály, silikonem či nehořlavým antivibračním materiálem.
Součástí výstavy na ochozu Uměleckoprůmyslového muzea jsou také vizualizace vitrín, v nichž by Venuše mohla být umístěna v případě dlouhodobé expozice. Nyní je po většinu času uložená v sejfu, vystavuje se zřídka. Muzejníci ji prakticky nevyjímají z historické etuje. Loni udělali výjimku při skenování sošky v brněnské společnosti FEI, získali tak nové poznatky o její struktuře.
Moravská galerie ve spolupráci s Moravským zemským muzeem uspořádá v polovině března také sympozium věnované tomu, jak Venuši vystavit. Je určené především odbornému publiku.