Do Prahy se z mnoha zemí světa sjedou přední vědci a odborníci, kteří pomáhají kriminalistům odhalovat závažné trestné činy. Evropskou konferenci forenzních věd pořádá od 6. do 11. září v Kongresovém centru pražský Kriminalistický ústav. Vystoupí na ní i finský vědec, který z šátku oběti poodhalil identitu legendárního Jacka Rozparovače, který má na svědomí pětinásobnou vraždu prostitutek.
"Na konferenci je přihlášeno bezmála 950 delegátů z celého světa, mezi nimiž jsou odborníci z forenzních laboratoří, soudní lékaři, pracovníci akademických institucí a studenti univerzit," uvedl ředitel Kriminalistického ústavu Pavel Kolář. Organizátoři s nadsázkou označují pražskou konferenci za největší akci v dějinách české kriminalistiky.
Mezi forenzní vědy patří soudní lékařství, genetika, daktyloskopie, balistika, toxikologie, chemie, biochemie, antropologie či psychologie. Atraktivní, byť často dost zavádějící představu o práci forenzních vědců mohli laici získat z řady detektivních seriálů.
Evropské setkání forenzních vědců se koná každé tři roky, mottem letošního setkání v Praze je "Boříme hranice". Experti budou podle Koláře diskutovat například o řízení forenzních laboratoří či budoucnosti práce na místě činu.
Mezi hosty bude ředitel washingtonské forenzní laboratoře Max Houck či šéf odboru soudního lékařství v Nizozemsku Wim Heijne, který se podílel na identifikaci obětí havárie letu MH17 na Ukrajině. K vrcholům konference bude patřit i přednáška o legendárním případu sériového vraha Jacka Rozparovače, jehož identitu zjišťoval uznávaný expert na získávání genetických stop Jari Louhelainen. Vědci provedli analýzu biologických vzorků z šátku, který údajně patřil čtvrté z pěti obětí. Na základě této analýzy pak amatérský detektiv Russell Edwards po více než století od série hrůzných činů v Londýně zveřejnil, že za záhadnou postavou Jacka Rozparovače se pravděpodobně skrývá mladý polský přistěhovalec Aaron Kosminski.
Jack Rozparovač i MH17. Setkání vědců odhalujících zločiny
Relax
1. 9. 2015 19:25Mezi forenzní vědy patří například daktyloskopie, genetika, toxikologie či balistika.
Autor: ČTK Foto: ČTK