Vánoční zvyk
Kam ve sváteční čas: výstavy betlémů tradičně lákají
04.12.2015 09:32
Adventní čas nabízí zájemcům na mnoha místech prohlídky historických a novodobých betlémů. Pražané za nimi vyjíždějí i mimo metropoli. Například na Karlštejn, kde mají v muzeu betlémů otevřeno celoročně. Dominantou desítek exponátů je královský betlém zaujímající plochu 80 metrů čtverečních. Je osazený šestačtyřiceti pohybujícími se dřevěnými loutkami oblečenými do dobových oděvů.
Půvabná výstava tradičně láká návštěvníky do Muzea Karlova mostu, kde je i letos instalován betlém slaměný v nadživotní velikosti. Příchozí tu spatří betlém rybí, africký betlém s černými postavičkami a až do 3. února se poučí na ukázkách o vzniku betlémů dřevěných, keramických, tištěných a ručně malovaných. Za třešťskými betlémy mohou lidé zajít na Jindřišskou věž.
Národní zemědělské muzeum na Letné přibližuje to nejzajímavější z české betlemářské tradice. Zájemci uvidí exponáty zapůjčené z Národního muzea, z Třebechovického muzea betlémů a od sběratelů. Na třímetrovém papírovém betlému ilustrátora Pavla Peciny je vysvětlena tradice jejich stavění a rozmístění jednotlivých figur. K nejstarším exponátům patří Krkonošský betlém, Valašský betlém Karla Langera, betlémy Josefa Chwaly, Josefa Korejze Blatinského či Josefa Reichla a Josefa Frimla. Vystaveny jsou i orientální a především reklamní betlémy z 30. let minulého století. Děti láká pohyblivý betlém Bohumila Duška. Rozmanitost této výroby dokládají betlémy vyrobené ze dřeva, papíru, překližky, cínu, šustí, perníku, skla, keramiky či kamenů.
Tradicí je výstava, kterou pražský Bonsai servis pořádá v Betlémské kapli. Kromě přehlídky betlémů a originálních vánočních dekorací letos nabízí také improvizované řemeslné dílny, v nichž v některých dnech pozvaní mistři předvádějí mnohdy zapomenutá řemesla.
Duchovním otcem této akce je už přes třicet let Blahoslav Lukavec. Podle něj se tu mohou příchozí dozvědět, jak kdysi vypadala bednářská nebo řezbářská dílna, jak se vyráběly šindele, vázala košťata nebo zhotovovaly kartáče. Je tu i krejčovská, tkalcovská, krajkářská, sklářská, ševcovská, sedlářská, knihařská a provaznická dílna.
A kdo má štěstí, může při práci vidět, jak Milan Macho vyrábí košíky z borovicových loubků. Je příslušníkem už páté generace rodiny "loubkařů". Výjimečné řemeslo se naučil od prarodičů a dnes je nejspíš jediný v republice, který jej ovládá. Na zvídavé návštěvníky čekají na výstavě i nejrůznější historické předměty, které naši předci kdysi běžně používali. Například trdlice, drhlen, vochlice, díže, kramle, kopist, herdule a kadlub.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.