Libavský barokní kostel Povýšení svatého Kříže byl prohlášen za kulturní památku. Kostel z druhé poloviny 17. století několikrát vyhořel a posléze několik desetiletí sloužil pro potřeby armády. Hrozila mu i demolice, díky občanské iniciativě byl ale zachráněn. Získání památkové ochrany přivítalo i vedení města, obec by chtěla kostel vrátit do původního stavu.
Kostel je na bývalém libavském hřbitově, postaven byl na místě původního dřevěného kostela a fary. Jeho stavba začala v roce 1662 a vedl ji olomoucký mistr Petr Schüller. "Kostel několikrát vyhořel, nejvíce byl postižen v roce 1817, kdy se zřítila i část klenby. K prvnímu červenci 1950 byla obec úředně zrušena a kostel začal sloužit církevním účelům pro potřeby armády," uvedl mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Vlastimil Staněk.
Nedlouho poté byla zrušena i farnost a její nemovitý majetek přešel do vlastnictví armády, která v kostele zřídila sklad. Mobiliář podle památkářů zmizel neznámo kam a kostel chátral. "V roce 1997 se neudržovanému svatostánku propadl krov a armáda uvažovala o jeho demolici. Díky občanské iniciativě se podařilo kostel zachránit a postupně získávat finance na jeho obnovu," doplnil Staněk. Kostel získal nový krov včetně střechy, zbourána byla silně narušená jižní sakristie a opravilo se i zdivo schodiště do věže a boční vchod.
Úřad vojenského újezdu nejstarší objekt v obci znovu otevřel veřejnosti v roce 2005, loni převedla armáda kostel do majetku nově vzniklé obce Město Libavá, která se vyčlenila z Vojenského újezdu Libavá. Vedení obce prohlášení kostela za kulturní památku vítá. "Vážíme si toho, zatraktivní to i naši obec. Nyní je kostel zavřený a je prázdný, jeho stav je zakonzervován. Nyní tam byly vysvěceny dva zvony, a to díky zdejšímu okrašlovacímu spolku. Je potřeba, aby se vrátil do původního stavu. Budeme hledat dotační programy na jeho opravu," řekla starostka Štěpánka Tichá.
Podobný osud postihl i další kulturní památku v majetku Města Libavá. Je to barokní kostel svaté Anny a svatého Jakuba z konce 17. století, který je jedinou dochovanou stavbu připomínající někdejší obec Stará Voda, která zanikla v roce 1946. Kostel se poté stal terčem při výcviku sovětské a československé armády. Na obnově kostela a jeho okolí se podílejí dobrovolníci, zejména skauti, již dvě desítky let.
Kostel s pohnutým osudem se stal kulturní památkou
Relax
26. 7. 2017Libavský kostel Povýšení svatého Kříže.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Národní památkový ústav