Na Trutnovsku vykvetly stovky vzácných hořečků nahořklých

Relax
13. 9. 2016 14:41
Na snímku hořeček německý (ilustrační foto).
Na snímku hořeček německý (ilustrační foto).

Na louce u Velkého Vřešťova na Trutnovsku letos vykvetlo na čtyři sta vzácných hořečků nahořklých. Rostlina, která se před sto lety vyskytovala téměř běžně na suchých pastvinách, nyní přežívá v posledních desítkách lokalit.

Loni byl v této lokalitě výskyt hořečků velmi slabý. Proč jsou ve výskytu hořečků tak velké výkyvy zatím není přesně známé, zřejmě na ně má velký vliv počasí. "Právě proto, že se hořečky chovají poněkud nevyzpytatelně, je potřeba důsledně chránit veškeré jejich dochované lokality a vhodnou péčí o pozemky je udržovat v co nejlepší kondici," uvedl informoval koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Jan Moravec. Například louky je nutné sekat časně z jara a potom až na konci podzimu po odkvětu hořečků. Potřeba je také narušování drnu pro klíčení semen.

Zákonem chráněný hořeček nahořklý je zhruba 30 centimetrů vysoká, mírně rozvětvená bylina se světle fialovými zvonkovitými květy, kterých může být na jedné rostlině i několik desítek.

Takzvaná Hořečková stráň má rozlohu necelého půl hektaru. Původní vlastníci ji chtěli zalesnit. Díky kampani Místo pro přírodu se ji podařilo v letech 2015 a 2016 ekologům vykoupit. Louka je jednou z nejvýznamnějších lokalit regionu, kromě hořečku zde roste například čistec německý, vemeník dvoulistý či kruštík širolistý. Na louce se vyskytují také teplomilné druhy hmyzu, například cikáda chlumní či ostruháček švestkový. Lokalita je posledním místem výskytu okáče strdivkového v regionu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ