Německý řád se u soudu domáhá navrácení hradu Bouzov

Relax
15. 6. 2016 05:00
Hrad Bouzov.
Hrad Bouzov.

Olomoucký okresní soud otevřel spor o jednu z nejznámějších moravských památek, hrad Bouzov na Olomoucku. Žalobu na Národní památkový ústav, který hrad odmítl v květnu 2014 vydat v rámci církevních restitucí, podala Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád. Zpět chce hradní komplex i mobiliář. Řád se o vydání národní kulturní památky neúspěšně soudil už v minulých letech. Nyní přichází údajně s novými důkazy. Soud případ odročil kvůli dalšímu dokazování na konec července, řekl soudce Vít Jašek.

Památkáři odmítli vydat hrad s odůvodněním, že byl konfiskován na základě Benešových dekretů, a tudíž se na něj současný zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nevztahuje. Hrad byl konfiskován dle zmíněných dekretů, nikoli však řádu. O majetek přišel řád už krátce po odtržení Sudet od Československa, v říjnu 1938. Z rozhodnutí Adolfa Hitlera byl Německý řád zrušen jako nepřátelský říši a nemovitosti byly zabaveny či převedeny na nové vlastníky. Zástupci řádu se před soudem snaží vyvrátit tvrzení, že členové řádu kolaborovali, tvrdí, že byli naopak perzekvováni. "Hraje to velice důležitou roli," řekl novinářům vikář Metoděj Hofman.

Zástupci řádu také odmítají argument, že současný řád není právním nástupcem původního vlastníka a po druhé světové válce nebyl vlastníkem hradu, takže si nemůže nárokovat vrácení majetku. "Řád německých rytířů a řád Německého domu Panny Marie v Jeruzalémě je identická instituce, která nikdy nebyla zrušena," doplnil vikář s odkazem na kanonické právo.

Řád se domáhá navrácení svého majetku také řadou jiných žalob. U bruntálského soudu žádá například navrácení kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku. Řád už podal podle vikáře také žalobu k olomouckému krajskému soudu kvůli loňskému rozhodnutí Pozemkového úřadu, který nevydal bezmála 1300 hektarů zemědělské půdy na Olomoucku.

Hrad Bouzov byl založen na počátku 14. století. Řád německých rytířů (od roku 1929 Německý řád) jej získal na konci 17. století. V držení řádu zůstal hrad až do října 1938, kdy byl nacisty konfiskován a spolu s dalším řádovým vlastnictvím předán do německé správy. Hrad získal šéf SS Heinrich Himmler, během okupace byl Bouzov dokonce sídlem přepadového oddílu SS. Po válce byl Bouzov konfiskován a od roku 1945 je majetkem státu. Německý řád o hrad opakovaně usiluje od roku 1998.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Halady Jan

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ