Složitý zákrok čeká příští týden plzeňskou fakultní nemocnici. Nebude se ale jednat o operaci pacienta, ale o náročný transport dvouapůltunové barokomory. Zařízení pro kyslíkovou léčbu se z nemocnice přesune do Národního technického muzea v Praze, kde bude jedním ze zásadních exponátů výstavy Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně, která se koná od 9. května do 28. února 2018.
Více než 30 let starou hyberbarickou komoru vyzvedne z objektu první Interní kliniky FN Plzeň - Lochotín speciální technika. "K tomuto přesunu bylo zapotřebí provedení demontáže oken, včetně části venkovního zdiva, samotné vyjmutí bude provedeno autojeřábem s vysokou nosností. Součástí stěhování barokomory jsou výsuvné lůžko, kolejnice, ovládací pult a příslušné telekomunikační zařízení," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. V Plzni mají barokomoru ještě v borském areálu nemocnice. V celé ČR je podle stránek odborné společnosti barokomora zhruba v desítce měst.
Střední barokomora s předkomorou pracovala na interní klinice nemocnice od roku 1986 do roku 2015. Sloužila k provádění takzvané hyperbaroxie, tedy podávání nadbytku kyslíku. Při této metodě pacienti dýchají ve speciální přetlakové komoře kyslík. Díky jeho vysoké koncentraci a tlaku je nabídka kyslíku až patnáctkrát vyšší než při dýchání vzduchu za normálních podmínek. Zvýšená dodávka kyslíku se dostane do tkání, kde pomáhá léčit. Léčba se používá například při otravách oxidem uhelnatým při hoření, mohou se v nich léčit potápěči s dekompresními problémy a lidé, kteří se delší dobu dusili či tonuli a měli dlouho neokysličený mozek, může pomáhat i při léčbě poruch sluchu či nehojících se vředů.
První barokomora byla na území bývalého Československa uvedena do provozu v roce 1965 v Ostravě.
Nepoužívaná barokomora z plzeňské nemocnice půjde do muzea
Relax
24. 3. 2017Barokomora se používá pro kyslíkovou léčbu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Jan Šilpoch