Pětasedmdesátiletý Herbert Kögler z Ústí nad Orlicí byl zapsán do České knihy rekordů jako majitel největší sbírky tkaných knižních záložek. Klasických záložek má 1552. Ve sbírce čítající přibližně 3300 kusů má kromě knižních záložek také znaky, etikety, obrázky, portréty a kalendáře tkané klasickou člunkovou technikou. Část sbírky mohou obdivovat návštěvníci pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, uvedl Miroslav Marek, prezident pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy.
"Záložky jsou prakticky suvenýry, kterými se prezentovaly firmy, města, nejrůznější spolky nebo kluby při významných příležitostech nebo výročích. Výroba se koncentrovala do několika málo míst na severu Čech," řekl Kögler. Sbírka je podle něj jen malým procentem všech výrobků z doby od roku 1949 do 1991. "V roce 1949 byl založen národní podnik Stap se sídlem ve Vilémově u Šluknova, v roce 1991 začala likvidace starých klasických žakárských člunkových stavů vyrobených kolem roku 1880," zdůvodnil Kögler časové zaměření své sbírky.
Nejstarší ve sbírce je záložka Československé církve vyrobená k 8. lednu 1920. "Nejdelší záložka měří 61,5 centimetru, za celou praxi jsem jinou větší neviděl," řekl sběratel, jenž se tkaním zabýval po celý svůj profesní život. Jen děrovací štítky s programem výroby této stuhy podle něj vážily kolem 120 kilogramů. Stuha byla vyrobená k Novému roku 1969 pro Československý státní soubor písní a tanců. Za nejcennější Kögler považuje tři obrázky s lidovými motivy utkané na pravém hedvábí před rokem 1940.
Kögler má zatím celou sbírku doma, nikde ji neprezentuje, neúčastní se ani sběratelských setkání. Sbírka by však podle něj měla být zachována i pro budoucnost jako svědectví umu a odbornosti výrobců žakárských stuh. Do budoucna plánuje vytvořit ze záložek a tkaných obrázků alba a poskytnout je muzeím.