Popravený generál
Opavské muzeum má v depozitáři zbraň Heliodora Píky
25.03.2016 13:45
Opavské Slezské zemské muzeum vlastní osobní zbraň Heliodora Píky - náčelníka československé vojenské mise v Sovětském svazu během 2. světové války, který byl po roce 1948 z armády propuštěn a komunisty popraven. Torzo pistole Walther PPK zájemci ale uvidí až příští rok. Vystavena bude u příležitost 120. narozenin. Záchranu zbraně měl na starost restaurátor a konzervátor Oldřich Schejbal. Podle něj měl Píka pistoli pravděpodobně důmyslně ukrytou v pražském bytě. Na Moravu ji po jeho zatčení přivezla manželka.
"Walther PPK je dnes už legendární pistole," uvedl Schejbal. I když se začala vyrábět v roce 1931, stále je podle něj považována za ideální zbraň středního výkonu určenou pro skryté nošení. "Údajně s ním spáchal sebevraždu Adolf Hitler," řekl. Dodal, že stejnou zbraní také spisovatel Ian Fleming vyzbrojil svého agenta Jamese Bonda.
Muzeum je správce pozůstalosti popraveného generála. Zbraň získalo v roce 2012. Instituci ji věnoval syn Heliodora Píky Milan. Ten ji po zatčení otce v obavách z další perzekuce zakopal u rodného domu otce ve Štítině na Opavsku. Po letech se o ni zmínil při natáčení dokumentu České televize Můj otec generál. Část televizního štábu pak pistoli vykopala v roce 2010.
"Původně byla pistole v pražském bytě rodiny. Když byl Heliodor Píka zatčen, manželka zbraň převezla do Hranic. Syn ji později zakopal," uvedl restaurátor. Dodal, že na záchraně torza pracoval téměř čtyři měsíce. Jeho hlavním úkolem bylo zbavit zbytky nánosů rzi a hlíny. Později zbraň stabilizovat a opatřil povrchovou úpravou. Použil různé speciální laky a vosk.
"Podstatné pro nás bylo zachovat artefakt tak, aby byl co nejvíce autentický," doplnil. Když se zbraní pracoval, zjišťoval si k ní i další informace. Dospěl tak k názoru, že nejde o hlavní zbraň Píky. "Není s ní na žádné fotografii. Na nich většinou měl služební zbraň," řekl.
Podle něj zřejmě nikdo nevěděl, že zbraň má. Byt byl totiž po zatčení generála prohledán, pracovníci Státní bezpečnosti ji ale nenašli. "Ani později po pistoli nikdo nepátral. To mě přivedlo k domněnce, že ji často nepoužíval. Pravděpodobně ji měl v bytě důmyslně ukrytou," dodal Schejbal.
Během druhé světové války Píka vytvořil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec vlády i jako náčelník vojenské mise v Sovětském svazu. Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu. Už v této době byl ale sledován. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl z armády propuštěn a posléze uvězněn. V prosinci 1948 byl obžalován z vojenské zrady, zločinu zneužití úřední moci a zločinu neoznámení trestných podniků. V lednu 1949 byl pak v tajném přelíčení odsouzen k trestu smrti. Popraven byl ve dvaapadesáti letech 21. června 1949 ve věznici v Plzni-Borech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.