Osvětim očima vězňů. Výstava ukazuje jejich výtvarná díla

Relax
13. 7. 2017
Osvětimské muzeum vystavilo i originál nápisu "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje).
Osvětimské muzeum vystavilo i originál nápisu "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje).

Nová výstava v polském Krakově ukazuje brutalitu nacistického vyhlazovacího táboru Osvětim prostřednictvím výtvarných děl, které namalovali nebo nakreslili místní vězni. Některé z uměleckých prací má veřejnost možnost vidět poprvé.

Výstava s názvem Z očí do očí: Umění v Osvětimi začala u příležitosti 70. výročí otevření osvětimského muzea , které své návštěvníky vzdělává o životě ve vyhlazovacím táboře. Loni ho navštívilo přes dva miliony lidí.

Portrét romské ženy, na které prováděl experiment nacistický lékař Josef Mengele.Podle kurátorky výstavy Agnieszky Sieradzkové si mohou návštěvníci prohlédnout kresby a malby zhotovené Židy, Poláky a dalšími osvětimskými vězni tajně i na objednávku.

Nacisté totiž někdy nařizovali talentovaným místním vězňům namalovat obrazy pro různé účely. Jedním z nich je i portrét romské ženy, na které prováděl experimenty nacistický lékař Josef Mengele. Ten si obraz nechal namalovat od jiné vězeňkyně Diny Gottliebové, Židovky z Československa. Tento úkol jí tehdy pomohl koncentrační tábor přežít.

Mezi tajně vyhotovená díla patří takzvaný Osvětimský skicák od neznámého autora. Návštěvníci v něm uvidí 22 unikátních kreseb, které zobrazují bití, hladovění a smrt. Skicák byl nalezen v roce 1947, schovaný v lahvi v kasárnách vyhlazovacího táboru Březinka. Výtvarné dílo je veřejnosti přístupné poprvé a prohlédnout si ho budou moci pouze na požádání. "Tato díla nám pomáhají vidět Osvětim tak, jak ji viděli a zažili její vězni," uvedla Sieradzková.

Muzeum dále vystavilo originál nápisu z osvětimské brány "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje), který byl ukraden a následně získán zpět. Od roku 2009 je v krakovském muzeu.

Mezi lety 1940 a 1944 bylo v Osvětimi zavražděno v plynových komorách nebo zemřelo hlady, na nemoci nebo kvůli těžké práci přes milion lidí. Nacisté  tam kromě evropských Židů posílali i Poláky, Rusy nebo Romy.

Autor: ČTK , APFoto: Jakub Stadler, ČTK , Bartosz Bartyzel

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné