Vojenský historický ústav Praha bude půjčovat Plzni vojenskou techniku a vybavení zejména z druhé světové války. Ústav pomůže městu zatraktivnit už letošní Slavnosti svobody od 5. do 8. května. Memorandum o spolupráci, které obě strany podepsaly v pátek, umožní také poskytování výstavních prostor i vědecké vzdělávací partnerství.
Dokument navazuje na dosavadní spolupráci vojenského ústavu a muzea Patton Memorial Plzeň (expozice o osvobození města a jihozápadních Čech americkou armádou) a na výpůjčky techniky pro Slavnosti svobody. "Na slavnosti jezdí čím dál méně veteránů, a proto hledáme způsob, jak akci zatraktivnit, aby si zachovala důstojnost a evropský formát. Jednou z možností je ukázat techniku a předměty z druhé světové války, které ještě neviděli," uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
"První vlaštovkou budou už letošní Slavnosti svobody, kdy přivezeme do Plzně americkou armádní techniku, která zatím v Čechách nebyla k vidění," uvedl ředitel ústavu Aleš Knížek. Neprozradil, o jaké kusy půjde, protože se na opravách některých z nich ještě pracuje. Půjde také o zbraně a vybavení z 1. světové války a z období působení československých legií a vzniku samostatného Československa.
Plzeň je nositelem a pokračovatelem tradic a hodnot 2. pěší divize a 16. obrněné divize americké armády, které město v roce 1945 osvobodily. Od roku 1990 oslavy osvobození Plzně americkou armádou připomínají návrat svobody, demokratických principů a pád totalitního režimu. Jejich význam rok od roku roste, stávají se centrem oslav konce 2. světové války ve střední Evropě. Od roku 2005 jsou známé pod názvem Slavnosti svobody Plzeň (Liberation Festival Pilsen). Připomínají také československé vojáky, kteří bojovali v severní Africe a na východní i západní frontě, i naše a spojenecké letce a domácí odboj.
Vojenský historický ústav spravuje Armádní muzeum Žižkov, Letecké muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany a další. Vědeckovýzkumná činnost je prioritně zaměřena na historii českého a československého vojenství včetně 1., 2. a 3. odboje. S Plzní se dohodl také na vzdělávací a osvětové činnosti, na prezentaci regionálních i nadregionálních dějin i na pátrání po osudech československých vojáků.