Galerie podobizen
Přerovské muzeum představuje Komenského v mnoha podobách
10.01.2017 06:30
Přerovské muzeum otevřelo výstavu, na které návštěvníci uvidí Jana Amose Komenského v mnoha podobách. Expozice s názvem Komenský? Toho jsme už někde viděli! provází zájemce různými zpodobněními Komenského od roku 1642 do současnosti. Učitele národů zachytili malíři, ale i umělečtí kováři a sochaři. Jeho tvář je na pohlednicích či pamětních medailích, nechybějí ucelené kolekce poštovních známek. Galerii jeho podobizen uzavírají na výstavě karikaturisté.
Výstava byla od konce září z technických důvodů zpřístupněna pouze v panelové podobě, nyní se dočkala plné instalace. "Kromě přehledných, tematicky rozdělených panelů s čtivými texty a bohatým obrazovým doprovodem, si mohou návštěvníci prohlédnout originály výtvarných děl. Jsou mezi nimi také práce významných umělců z přerovského regionu, například Josefa Bajáka, Františka Mádleho, Marcela Krasického či Antonína Kubáta," sdělila ČTK kurátorka muzea Helena Kovářová.
Podobu Komenského zachycuje výstava také v díle uměleckého kováře a sochaře Igora Kitzbergera, malířů Felixe Jeneweina, Václava Brožíka a Františka Bílka nebo sochaře Josefa Drahoňovského. "Mezi exponáty je také reprezentativní plátno přerovského autora Františka Sklenáře, malíře a divadelního výtvarníka z Přerova počátku 20. století," uvedla kurátorka.
Podobu Komenského sice většina lidí zná už ze školy, podle pracovníků muzea se ale vzájemně odlišují již dochované portréty ze 17. století. Jeho obličej se neustále proměňoval i na podobiznách z 19. století. "Návštěvníci na výstavě zjistí, že všeobecně známá olejomalba holandského mistra Juriaena Ovense, která ovlivnila umělce na dlouhá desetiletí, byla objevena teprve na počátku 20. století. Stala se předobrazem pro kresbu Maxe Švabinského, která zdobila učebnice i školní chodby a která formovala představu několika generací o podobě Komenského," uvedla Kovářová.
Přerovská výstava představuje Komenského i v užitém umění - na pohlednicích, bankovkách, odznacích či pamětních listech a medailích. Vystaven je i odlitek z perníkové formy v podobě postavy Komenského, zápalková nálepka, kartička sběratelské hry pro děti z 30. let 20. století nebo karetní hra Černý Amos. V expozici je i ucelená kolekce poštovních známek s podobiznou Komenského z České republiky i ze zahraničí. Nejstarší z nich vydali roku 1902 američtí Češi v New Yorku, doplnila Kovářová. Výstava je otevřena do 2. dubna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.