Rekonstrukce vrátila zámku Svijany podobu ze 17. a 18. století

Relax
23. 3. 2016 18:00
Ze zámku zmizely nepěkné přístavby a byla obnovena fasáda i schodiště.
Ze zámku zmizely nepěkné přístavby a byla obnovena fasáda i schodiště.

Do podoby ze 17. a 18. století se po letech vrátil zámek ve Svijanech na Liberecku. Zmizely nevzhledné přístavby a byly obnoveny fasády i schodiště. Jedinou na první pohled patrnou novinkou je moderní přístavba výtahu ze železa a skla. Zchátralý areál koupil před třemi lety nedaleký Pivovar Svijany, který nákladnou rekonstrukci financuje za přispění tzv. norských fondů. V neděli 25. června se tam otevře expozice věnovaná archeologickým nálezům a pivovarnictví, řekla projektová manažerka Markéta Tumová.

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum v jeho okolí ale ukázal, že osídlení tam bylo už před 2500 lety. Zámek často měnil majitele, mezi jeho vlastníky byli i Valdštejnové a Rohanové. Po Bílé hoře zámek už nesloužil jako šlechtické sídlo, byl jen správní budovou. Objekt postupně chátral, nejvíc dostal zabrat za socialismu, kdy prošel necitlivou přestavbou a léta sloužil jako ubytovna.

Na zámku budou k vidění i unikátní archeologické nálezy z doby bronzové, zámecká kaple a výstavní prostory s expozicí.

V současné době je hotova podle Tumové první etapa obnovy zámku, zaměřená právě na výstavní prostory. Navázat by na ni měla další, v níž se počítá s vybudováním ubytovacích prostor ve třetím podlaží zámku, v suterénu přibude restaurace. V budoucnu by u zámku měl vzniknout také minipivovar. Náklady projektu přesáhnou sto milionů korun. První etapa měla stát zhruba 50 milionů korun, z toho 30 milionů získal pivovar z norských fondů.

Zámek by se měl návštěvníkům otevřít už v polovině roku.

Zejména kvůli náročným restaurátorským pracím se ale prodražila zhruba o deset milionů.
K tomu nejcennějšímu v zámku patří pozdně renesanční malby na klenbě bývalé zámecké kaple. Podobnou výzdobu odhalil průzkum i pod pozdějšími výmalbami ve velké kapli, která vznikla z rytířského sálu. I ty prošly obnovou. "Máme také velice vzácný oltář, který je z pomezí baroka a počátku rokoka, nebo vzácné varhánky z roku 1726, takových nástrojů není v České republice mnoho," řekl správce zámku Vít Pražák. Vzácné kusy by měly v průběhu roku projít rukama restaurátorů, stejně jako další vybavení kaple, jejíž obnova by měla být hotova do podzimu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ