Rožnovský skanzen má novou expozici o odívání na Valašsku

Relax
3. 12. 2016
Z expozice "Jak jde kroj, tak se stroj" z Valašského muzea.
Z expozice "Jak jde kroj, tak se stroj" z Valašského muzea.

Novou stálou expozici mapující tradiční odívání na Valašsku dokončilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Je to jedna z největších výstav v historii muzea a bude to jedna z největších expozic textilu v republice, řekl  ředitel muzea Jindřich Ondruš. Textilní sbírka obsahuje asi 20 tisíc kusů, výstava jich představuje asi tisícovku, zbytek je zdigitalizován a odborníci i veřejnost si exponáty mohou prohlédnout v online katalogu na internetu. Nejstarší kusy ve sbírce pocházejí z 18. století. Veřejnosti se expozice poprvé otevře v neděli.

K nejvzácnějším kusům patří modře vyšívaný středový pás z takzvané úvodnice. Je to Z expozice "Jak jde kroj, tak se stroj" z Valašského muzea.plachta sešitá z několika pruhů, ve středu má vyšívaný pás. Nevěsta ji dostávala od kmotry, nosila ji při výjimečných okamžicích, ženy se v nich nechávaly také pochovat. "Pás se nám podařilo získat před deseti lety. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že je vyšívaný modrým hedvábím. Máme doloženo, že většina valašských úvodnic byla vyšívána modrým hedvábím, ale postupem času toto hedvábí barvu ztrácelo, takže většina úvodnic uchovaných nejen v našem muzeu, ale i ve sbírkách ostatních muzeí v republice, má tu výšivku slámově žlutou," řekla v sobotu autorka výstavy Lenka Drápalová. Nejstarším vystaveným objektem jsou rukávce, které mají na límci vyšitou dataci z roku 1828.

Část výstavy provází životem lidí na Valašsku od narození až po smrt, návštěvníci uvidí, jaký oděv či kroj nosily děti, mladí lidé, ženy při svatbě či starší lidé. Uvidí také různé podoby valašského kroje. "Mnozí lidé jsou přesvědčeni o správnosti podoby valašského kroje, kdy převládají barvy červená, modrá a bílá. Samozřejmě tyto barvy byly velmi oblíbené a objevovaly se v tradičním oděvu, ale návštěvníci se mohou přesvědčit, že oblíbenou barvou byla zelená, objevovala se i hnědá, částečně žlutá, světle modrá, těch barev bylo mnohem víc," řekla Drápalová.


Oděv podle ní měnil svou podobu. "Zpočátku se používaly tradiční materiály, lněné plátno, sukno, ovčí kůže a kožešiny. Postupem času a díky průmyslovému rozvoji se objevily nové materiály nebo dostupnější materiály, hedvábí, velký nástup zaznamenala bavlna a ve 20. století i syntetické materiály," uvedla. Součástí expozice je i galanterní obchod s doplňky, jeho předlohou byl reálný obchod na rožnovském náměstí. Návštěvníci mohou také zhlédnout několik filmů, které ukazují, jak se správně obléká kroj, či obsahují záběry z Rožnova z roku 1925.

Expozici "Jak jde kroj, tak se stroj" muzeum chystalo řadu let, na realizaci získalo peníze z takzvaných norských fondů. Projekt si vyžádal 21 milionů korun, fondy pokryly 80 procent, zbytek zaplatil stát. Samotná výstava stála přes 15 milionů korun, zbytek peněz šel na digitalizaci sbírky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor, Youtube

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné