Slovácké muzeum vystavuje Boskovický poklad

Relax
13. 10. 2016 20:00
Na snímku v popředí je bible kralická z roku 1579.
Na snímku v popředí je bible kralická z roku 1579.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu zlatých mincí z Boskovického pokladu, který byl objeven v roce 2010 na kopci Zlatník mezi Boskovicemi a Újezdem u Boskovic. Na základě odborné analýzy dochované části pokladu byl datován do poloviny 17. století. Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 31. prosince.

Poklad našli hledači pokladů v lese. "Nález a jeho vypovídací hodnota byly znehodnoceny jeho rozprodáním, neboť z původních šesti kilogramů stříbrných mincí se podařilo policii zajistit pouze něco přes 1,6 kilogramu v počtu 2267 kusů," uvedl mluvčí muzea Pavel Princ. Kromě torza pokladu byl podle něj zachráněn také původní džbán, ve kterém byly mince uloženy.

"Kdo si tam poklad uložil, se můžeme dnes pouze dohadovat. Podle známých skutečností to však byl člověk majetný, bohatý měšťan nebo obchodník," uvedl Princ. Poklad byl uložen pouze 20 centimetrů pod povrchem zřejmě ve 40. letech 17. století. "Bylo to v neklidné době, kdy v Evropě vrcholila třicetiletá válka (1618-1648) a země byla drancována vojsky několika armád," řekl Princ.

Na snímku jsou mince ražené za Filipa druhého v letech 1556 - 1598.
Dochovaná část pokladu je složena z různých typů stříbrných mincí pestré provenience zahrnující množství evropských zemí. Mince pocházejí podle Prince z období od druhé poloviny 14. století až po 40. léta 17. století. "Jedná se především o drobné a střední mincovní nominály již od Karla IV. (1346-1378) až po mince Ferdinanda III. (1637-1657)," uvedl Princ.

Podle něj bylo v pokladu nejvíce mincí salcburských arcibiskupů. Významnou část tvoří mince z českých a rakouských zemí a nechyběly ani mince německé, nizozemské, polské, uherské, švýcarské nebo papežská ražba. "Vedle běžných ražeb, dochovaných ve velkém množství, jsou zde i mince vzácnější a u nás málo známé," řekl Princ.

V nálezu podle něj chybí velké stříbrné tolarové ražby, které byly součástí pokladu, ale nedochovaly se. Podle odborníků je Boskovický poklad jedním z největších moravských mincovních nálezů z období třicetileté války. Podle Prince se ale zároveň tím, že byl rozprodán, stal i ukázkou zničení významného historického pramene a kulturního dědictví.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ