Teplické muzeum vystavuje v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. nejnovější repliku svatováclavské koruny. Veřejnost si ji může prohlédnout poprvé. K vidění bude pouze šest dní na krajské výstavě Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků, která shrnuje působení rodu v regionu.
Koruna svatého Václava je jako česká královská koruna nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů. Repliku koruny zhotovil šperkař Jiří Belda z pozlaceného stříbra, drahé kameny nahradil vybroušeným sklem, perly jsou říční i skleněné. "Majitelem kopie je Středočeský kraj, který ji nestihl lidem ukázat. Jsme tak první, kdo dílo šperkaře předvádí návštěvníkům," řekl ředitel muzea Bohuslav Boček.
Na velkolepě pojaté výstavě je svatováclavská koruna už druhou v pořadí, první byla replika císařské koruny Svaté říše římské. V teplickém muzeu se také uskutečnilo odborné kolokvium k lucemburské době.
Koruna uprostřed výstavního sálu by mohla ještě přivést na výstavu návštěvníky, kterých bylo podle Bočka nezvykle mnoho. "Přicházely školy, ale i veřejnost. Lucemburkové jsou atraktivním tématem a jejich působení se vztahuje i na sever Čech," poznamenal Boček.
Propojení minulosti se současností uvidí zájemci v předsálí, kde jsou vystaveny artefakty, které vytvořili studenti sklářské školy v Kamenickém Šenově. Při tvorbě se nechali inspirovat gotikou i samotným vladařem.
Celá výstava, která završuje karlovské oslavy v regionu, končí 13. listopadu. Poprvé se při její přípravě spojily nejrůznější instituce z celého kraje, jako byl archiv, muzea, galerie, římskokatolická církev a další. "Jejím cílem bylo zhodnotit období vlády Lucemburků, jejichž doba se výrazně promítla i na severu Čech," řekl Adam Šrejber, vedoucí oddělení kultury Ústeckého kraje, který výstavu uspořádal. Samospráva na výstavu z rozpočtu uvolnila zhruba dva miliony korun.
Samotného Karla IV. připomínala v kraji hlavně královská města Kadaň a Litoměřice, svou stopu zanechali Lucemburkové i na dalších místech. "Zajímavé artefakty se dochovali třeba ve venkovských kostelech," poznamenal Šrejber.
První krajská výstava nebude podle Šrejbra určitě poslední. "Chystáme další, abychom převedli lidem, že Ústecký kraj si nezaslouží urážlivá přízviska, je tu zajímavá historie a máme co ukázat," zdůraznil Šrejber.