Pohnutý příběh
Teroristy unesené letadlo Landshut se po letech vrátí do Německa
05.08.2017 14:30
V říjnu se má do Německa po letech vrátit letadlo Landshut, které se v roce 1977 stalo dějištěm jedné z nejvypjatějších teroristických krizí v historii spolkové republiky. Vystaveno poté bude v jihoněmeckém Friedrichshafenu u Bodamského jezera.
Německý podzim, jak se dění ve spolkové republice v září a říjnu 1977 nazývá, byl zatěžkávací zkouškou pro celou zemi, která čelila do té doby bezprecedentní vlně teroristických činů a únosů. Druhá generace Frakce Rudé armády (RAF) se jimi snažila dosáhnout osvobození zakladatelů teroristické skupiny Andrease Baadera, Gudrun Ensslinové a Jana-Carla Raspeho, kteří v té době seděli ve zvláštní části stuttgartského vězení Stammheim.
Součástí teroristické vlny byl i únos letadla Boeing 737 společnosti Lufthansa, které směřovalo z Mallorky do Frankfurtu nad Mohanem. Čtyřčlenné palestinské komando spolupracující s Frakcí Rudé armády se stroje s 86 cestujícími a pěti členy posádky zmocnilo 13. října. Po mezipřistáních v Římě, na Kypru, v Bahrajnu, Spojených arabských emirátech a Jemenu nakonec stroj o čtyři dny později dosedl na plochu letiště v somálském Mogadišu. V té chvíli už byl po smrti jeho kapitán Jürgen Schumann, kterého teroristé zastřelili v Jemenu.
Vyčerpávající drama nakonec v noci na 18. října na letišti v somálské metropoli ukončilo speciální německé protiteroristické komando GSG 9, kterému se podařilo rukojmí osvobodit. Všichni akci přežili. Trojice zakládajících členů RAF byla týž den ráno nalezena mrtvá ve svých celách; všichni tři spáchali sebevraždu.
Stroj Landshut, jehož jméno je od té doby nerozlučně spjato s terorismem RAF, německá Lufthansa opravila a už o čtyři týdny po osvobození znovu používala. Jakou součást své letky ho měla až do roku 1985, pak letadlo několikrát změnilo majitele, až skončilo nevyužité a zrezivělé na brazilském letišti Fortaleza.
Věci se daly do pohybu až letos, kdy stroj koupilo německé ministerstvo zahraničí za 20 tisíc eur (520 tisíc korun), což podle něho odpovídá ceně šrotu o stejné váze. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) k nákupu uvedl, že dějiny letadla jsou dramatické a nanejvýš aktuální v dnešní době, kdy nás ohrožuje docela jiný druh terorismu. "Poselství Landshutu je: Nenecháme se zastrašit," řekl nedávno deníku Bild s tím, že letoun je symbolem pevnosti německé demokracie.
Letadlo nyní odborníci rozloží na menší části a nechají transportovat přes oceán. Do muzea ve Friedrichshafenu by podle představ jeho vedení mělo dorazit do 18. října, kdy si Německo připomene 40. výročí jeho osvobození z rukou teroristů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.