Tour de Franz. Cyklisté vyjeli z Olomouce na pouť do Vatikánu

Relax
20. 7. 2016
Cyklisté chtějí upozornit na nelehké postavení rodičů postižených dětí.
Cyklisté chtějí upozornit na nelehké postavení rodičů postižených dětí.

Na 1500 kilometrů dlouhou cyklistickou pouť do Vatikánu z Olomouce vyrazil peloton, jehož účastníci chtějí upozornit na nelehké postavení rodičů postižených dětí. Pokud cyklisté cestu zvládnou a dojedou do plánovaného cíle, tak je čeká audience u papeže Františka. Přijetí u hlavy katolické církve docílili rodiče těžce postižené pětileté Lucie, kteří netradiční pouť zorganizovali.

Peloton nese název Tour de Franz (Cesta k Františkovi). Desítka cyklistů, mezi kterými byli amatéři s elektrokoly i sportovci s ostře řezanými lýtky na kvalitních silničních kolech, vyrazila z Horního náměstí, kde jim požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na část trasy se k pelotonu připojí například chirurg Pavel Pafko či další lidé, kteří svojí účastí chtějí podpořit myšlenku akce. Peloton se po přejetí hranic zúží a na síle začne nabývat znovu před Římem.

Peloton nese název Tour de Franz (Cesta k Františkovi).

Cyklisté mají před sebou 15 etap rozložených do 21 dnů. "V mládí jsem na kole hodně jezdil a snažil jsem se na tuto cestu trénovat. Vydrželo mi to asi tři dny, protože jsem se pak obul do organizačního úsilí a padal jsem ve tři ráno do postele naprosto zbrocený potem z práce u počítače, takže nakonec jsem vůbec netrénoval," řekl otec postižené Lucie Vlastimil Blaťák, který vyrazil na elektrokole.

Desítka cyklistů na startu působila odhodlaným dojmem."Hlavní bude vyjet s tím batohem nahoru na Drahanskou vrchovinu, pak už to bude dobré," prohodil před startem cyklista středního věku a rukou si pohladil poněkud objemnější břicho. V pelotonu je i velekněz Evropské konopné církve a nezdolný propagátor léčebných účinků konopí Dušan Dvořák. "Jedu až do Říma. Chci papežovi pomazat nohy mastičkou a požádat o požehnání," řekl Dvořák, který osedlal elektrokolo.

Cyklisté mají v plánu urazit za 21 dní 1500 kilometrů.

Audienci u papeže se Blaťákovi podařilo domluvit prostřednictvím českého velvyslanectví ve Vatikánu. Naplánována je na 10. srpna. Podle Graubnera papež podobné výpravy čas od času přijímá. "Je to (přijetí účastníků pelotonu) ale věc mimořádná a já mám velkou radost z toho, že papež odpověděl na dopis z Olomouce a že se dnes skupina může vypravit na tuto pouť," řekl Graubner.

Arcibiskup míní, že putování má vždy hodnotu samo v osobě, "Nejenom tím, že se na něco upozorňuje, ale ti lidé, kteří pout dělají, tak to sami prožívají jako něco velmi hlubokého, silného i očišťujícího a posilující Přestože v jistém smyslu budou vysíleni. Když si člověk sáhne na dno, objeví sílu jinou," řekl Graubner.

Cyklopouť má upozornit na problémy rodin s těžce postiženým dítětem jak po stránce zdravotní, tak i sociální a finanční. Rodiče Lucie poukazují na to, že nemají zastání ani na úřadech, ani u pojišťoven, a poutí chtějí vyzvat ke změně sociálního systému. Lucie se ve Fakultní nemocnici v Olomouci narodila v říjnu 2010 s poškozeným mozkem. Podle rodičů za její stav může špatně vedený porod. Spor mezi rodiči a nemocnicí řeší soud.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Galgonek Vladislav

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné