Uživatelé smartphonů se mohou vžít do role uprchlice

Relax
25. 4. 2017
Nová aplikace nese název Finding Home.
Nová aplikace nese název Finding Home.

Uživatelé chytrých telefonů si mohou stáhnout aplikaci simulující každodenní problémy fiktivní uprchlice z muslimského etnika Rohingů a "ujít tak kus cesty v kůži běžence". Se spuštěním aplikace nazvané Finding Home pomáhala OSN. Cílem je vyvolat empatii vůči uprchlíkům.

Po spuštění aplikace se z uživatelova telefonu stane telefon šestnáctileté Kathijah, která musela kvůli perzekuci utéct ze svého domova v Barmě a snaží se v Malajsii začít nový život. Uživatel odpovídá na zprávy, které dívka dostává, a její život se mu otevře přes galerii fotografií. Na cestě z Barmy do Malajsie dívka naráží na ničemy při raziích, dospělé bez skrupulí a nemůže věřit ani těm, kdo sdílejí její úděl.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHRC) v Malajsii Richard Towles doufá, že volně dostupná aplikace pomůže lidem vcítit se do uprchlíků a mít pro ně pochopení. "Příběhy uprchlíků bývají mnohdy hluboce osobní a lidé je chápou jen s obtížemi," řekl mluvčí. "Doufám, že tato aplikace umožní uživateli ujít kus cesty v kůži běžence a že tak pochopí, co každodenně ve snaze najít bezpečí podstupují." 

Podle UNHRC v Malajsii pobývá 150 tisíc žadatelů o azyl. Třetinu z nich tvoří muslimští Rohingové, jež OSN pokládá za jedno z nejvíce pronásledovaných světových etnik.

Rohingové jsou v Barmě často označováni za Bengálce. Barmské úřady je považují za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády. Příslušníkům této menšiny barmské úřady proto odmítají udělit občanství a neuznávají je jako etnikum.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Daniel Chan

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné