V Izraeli začali s restauračními pracemi v objektu někdejšího římského chrámu, který stával ve středomořské Caesareji. Archeologové našli na mořském břehu pozůstatky vstupního komplexu, který vedl z přístavu do města a před dvěma tisíci lety ho nechal vybudovat král Herodes. Při vykopávkách se kromě jiného našly základy oltáře, který stával v chrámu vybudovaném na počest císaře Augusta a bohyně Romy, informoval deník Haarec.
Stavbu, jež se tyčila na kopci nad přístavem, popsal historik Josephus Flavius. Byla viditelná z dálky a sloužila jako orientační bod lodním posádkám.
Izrael vyčlenil na obnovu památky 27 milionů dolarů (668 milionů Kč) a slibuje si, že chrám přiláká nové turisty. Na místě už stojí lešení, byla odstraněna suť a provádí se průzkum.
Na místě někdejšího chrámu byl později postaven byzantský kostel a ještě po něm tam kostel vystavěli křižáci. Současný průzkum odhalil základy oltáře, který náležel k původnímu chrámu. Flavius ve své Židovské válce chrám popsal poměrně podrobně: "Na kopci naproti vstupu do přístavu byl chrám, proslavený svou velikostí i krásou. Patřila k němu gigantická socha Augusta, neméně úžasná jako socha Dia na Olympu, podle níž byla vytvořena. Byla tam rovněž socha Romy, krásou se rovnající soše Héry v Argosu."
Archeologové zjistili, že za oltářem byly dva prostorné sály otevřené k moři a klenby pod schody vedoucími k oltáři. Schodiště a další objekty byly postaveny podobně jako stavby v okolí Chrámové hory v Jeruzalémě, tedy jako architektura rovněž připisovaná Herodovi.
O návštěvu Caesareji je mezi turisty zájem už nyní, ročně do ní zavítá milion návštěvníků. Mohou tam zhlédnout zbytky akvaduktu a nejstarší dochované římské divadlo v oblasti.
Nový projekt má z města učinit po Jeruzalémě další významnou archeologickou destinaci v Izraeli. Správa památek si slibuje, že by obnova chrámu mohla počet návštěvníků až ztrojnásobit. Do konce letošního roku mají být obnoveny čtyři klenby u základu chrámu. "Návštěvníci budou moci ochutnat něco z atmosféry a porozumět jádru stavby. S tím se dnes u archeologických nalezišť nesetkáte," řekl Doron ben Ami ze správy památek.
Mezi nálezy, které byly z místa vyzdviženy, se našlo několik cenných předmětů, k nimž se řadí perleťová tabulka s vyrytým obrázkem sedmiramenného svícnu - menory.