Semena okrasných rostlin i zeleniny si mohou vyměňovat lidé v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem. V občanské semenné bance nazvané Semínkovna byl zatím největší zájem o ačokču, což je kříženec papriky a okurky.
K celorepublikovému projektu se v Ústí připojili na jaře. "Dozvěděli jsme se o této zajímavé akci na začátku dubna, protože nápad přišel právě v období sázení, nebyl čas nazbyt a Semínkovnu jsme v polovině dubna otevřeli," uvedl Jan Černecký z knihovny.
Pracovníci regionální studovny, ve které se Semínkovna nachází, semínka nejdříve převezmou od dárce a zapíšou. Zkontrolují, zda jsou zdravá, dostatečně sušená a zda netrpí chorobami či plísní. Následně vyrobí etiketu, zabalí semínka do jednotného obalu a přidají mezi další.
Služba je zcela zdarma a funguje na principu sdílení. "Takže zájemce žádáme, aby část semen z vypěstovaných rostlin vrátili zpět do Semínkovny, aby projekt mohl plynule pokračovat. Uživatelem se může stát kdokoliv a nemusí kvůli tomu nutně mít průkazku knihovny. Naši čtenáři však mají tu výhodu, že si mohou semínka odnášet opakovaně. Navíc jim nabízíme službu zasílání informací o nových přírůstcích v Semínkovně," popsal Černecký.
Otevírací doba Semínkovny je shodná s otevírací dobou regionální studovny, tedy přes léto každé pondělí, středa a pátek od 09.00 do 18.00. Knihovna chce v budoucnu pořádat i akce spojené právě se setím a sázením. "V současné době intenzivně pracujeme na sběru a sušení semen pro příští sázecí sezónu," doplnil Černecký.
S myšlenkou svobodného sdílení osiva v rámci semínkoven přišel Francouz Sébastien Wittevert z neziskové asociace Graines de troc. Jednou z prvních idejí byla touha se o osivo podělit s dalšími zahradníky a současně chránit biodiverzitu, která je celosvětově ohrožena.