Největší kulturní akce v šumavské rekreační oblasti,tradiční Rysí slavnosti, se v sobotu a v neděli konají v Železné Rudě na Klatovsku. České dráhy si tam připomínají 140 let od zprovoznění celé, 97 kilometrů dlouhé, tratě Plzeň - Železná Ruda - Alžbětín, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.
Po oba dny se lidé svezou parním vlakem mezi Železnou Rudou Alžbětínem a Špičákem, prohlédnou si drezíny z muzea Václava Zahrádky na Čachrově, projet se budou moct historickými vozidly i kočáry taženým koňmi.
"První část Plzeň - Nýrsko byla uvedena do provozu na podzim 1876, o rok později, 20. října 1877 byl zprovozněn technicky nejnáročnější úsek dráhy, a to 30 kilometrů dlouhá trať z Nýrska přes Šumavu do Železné Rudy," řekla mluvčí.
Jeho součástí je Špičácký tunel s délkou 1747 metrů, který byl až do března 2007 nejdelší Česku.Byl vybudován v letech 1874 až 1877 jako jeden z prvních v Rakousko-Uhersku. Přímo na česko-německé hranici stojí budova nádraží Železná Ruda-Alžbětín. "Tam si mohou návštěvníci prohlédnout expozici česko-bavorského informačního centra obou národních parků i modelové kolejiště," řekla Pistoriusová.
Slavnosti začaly v sobotu v 10 hodin po dojezdu historického vlaku na hraniční nádraží v Alžbětíně, kde je trh šumavských výrobců, ve 23 hodin je uzavře ohňostroj. V neděli bude na programu řemeslný jarmark a dřevosochařská show. Historický vlak odjíždí ze Železné Rudy do Plzně vždy v 18:38.