Ocelovou pamětní desku má nyní na budově věznice v Plzni - Borech Václav Havel. Připomíná, že dramatik, disident a pozdější prezident, který by se 5. října dožil 80 let, byl ve věznici vězněn mezi lety 1981 a 1983. Nápad na pamětní desku na věznici vznikl poté, co se před dvěma lety vedly v Plzni debaty o možnosti pojmenovat po Havlovi novou divadelní budovu. Z toho ale tehdy sešlo, řekl jeden z iniciátorů vzniku desky, senátor a starosta druhého plzeňského obvodu Lumír Aschenbrenner (ODS).
"Když to divadlo nevyšlo, já jsem tenkrát z legrace říkal, že pokud měl Václav Havel k něčemu v Plzni vztah, bohužel smutný, tak to byla borská věznice," řekl. Původně v recesi vyřčená slova následovala také částečně z recese vyrobená první plastová destička umístěná na vrátka u vězení poblíž ulice. Protože neměla povolení věznice, musela být odstraněna. Postupně ale vznikla sbírka na realizaci oficiální desky, která je nyní vedle vstupu umístěna se souhlasem věznice. Kromě desky věnované Havlovi je u vězeňských vrat ještě pamětní deska připomínající, že na nádvoří věznice byl 11. června 1949 komunisty zavražděn armádní generál Heliodor Píka.
Autorem Havlovy pamětní desky je plzeňský sochař František Bálek. Text říká: "Za těmito zdmi byl vězněn mezi 30.7. 1981 - 28. 1. 1983 Václav Havel, vězeň č. 2789, pozdější prrrezident". Kromě ztrojeného písmena "r", které symbolizuje Havlovu charakteristickou vadu řeči, je na desce ještě červené srdíčko, které Havel připojoval ke svému podpisu. "Deska byla poměrně náročná, zvolili jsme ocel, museli jsme ji zušlechtit zinkem," řekl Bálek. Podle něj je poměrně obtížné pracovat s půlcentimetrovou ocelovou deskou, která se kroutí. Deska měří 60 krát 40 centimetrů a váží kolem osmi kilogramů. Sestává z horního dílu s laserem vypáleným textem, spodní podkladové desky a ocelového rámečku. "Byl to trošku oříšek dát do dohromady, ale dopadlo to dobře," poznamenal sochař.
Náklady na zhotovení desky pokryla sbírka. Celkem se podle dalšího z iniciátorů Marcela Hájka vybralo přes 73.000 korun, náklady na desku jsou přes 40.000. Zbývající částku dostane Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.