Kvalita vody
Většina přírodních koupališť v Česku je vhodná ke koupání
10.06.2016 08:24
Kvalita vody v přírodních koupalištích a nádržích je na začátku sezony většinou dobrá a je možné se v nich bez obav koupat. Hygienici nicméně na základě rozborů vody upozorňují na horší jakost vody v některých rybnících a jezerech a citlivým jedincům doporučují se po koupání v nich osprchovat. Týká se to například Máchova jezera na Českolipsku, nádrže Brušperk na Frýdecko-Místecku a Rozkoš na Náchodsku, přírodního koupaliště Vyžlovka u Prahy a dalších.
Převážně dobrou kvalitu má voda v přírodních a venkovních koupalištích v Plzeňském kraji. Sinice zatím nejsou ve vodě ve velké míře, voda je průhledná do velké hloubky a její teplota se pohybuje do 22 stupňů. Podle hygieniků má zhoršenou jakost vody jen rybník Valcha na Klatovsku, kde se ojediněle vyskytují sinice, a hrozí tak mírně zvýšená pravděpodobnost zdravotních potíží.
Také voda v přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je na začátku letní sezony s jednou výjimkou čistá. Horší kvalitu vody zjistili hygienici jen v rybníku Rosnička na Svitavsku, koupat se v něm ale dá.
Obyvatelé i návštěvníci Olomouckého kraje se mohou s příchodem letního počasí bez obav koupat v přírodních jezerech Poděbrady u Olomouce i v Plumlovské nádrži, voda je tam podle hygieniků zdravotně nezávadná.
Také v Ústeckém kraji hlásí hygienici zatím převážně dobrou kvalitu vody. S mírnými obtížemi se mohou setkat návštěvníci v jezeře Chmelař u Úštěku a ve Varvažově na Ústecku. V sousedním Libereckém kraji mají zhoršenou kvalitu vody Máchovo jezero u Doks a přírodní koupaliště v Chrastavě u Liberce.
Moravskoslezští hygienici v týdnu kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku a podle jejich zjištění je vhodná ke koupání. Výjimkou je nádrž Brušperk, kde je od počátku sezony koupání rizikové. Důvodem jsou cerkárie, které se ve vodě objevily loni a mohou způsobit lidem zdravotní problémy.
Voda v koupalištích Královéhradeckého kraje je v pořádku. Pouze v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a na nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku musejí plavci počítat se sníženou průhledností vody.
Rovněž ve Zlínském kraji se mohou lidé ve volné přírodě koupat bez obav, pouze ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel a v přehradě v Luhačovicích na Zlínsku je voda mírně znečištěná.
Horší vlastnosti vody hygienici zaznamenali i na přírodním koupališti Vyžlovka u Prahy. Důvodem je zvýšené množství řas. Lidé se ale mohou koupat bez omezení.
I v Karlovarském kraji jsou vhodné podmínky pro koupání. Hygienici už zkoumali vodu například na koupališti Michal v Sokolově, v chebské Jesenici nebo ve vodní nádrži Tatrovice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.