Voda z Běloruska symbolicky obohatila tok říčky Bělé

Relax
18. 7. 2017 09:30
Tok říčky Bělé obohatila voda z běloruské řeky Sož.
Tok říčky Bělé obohatila voda z běloruské řeky Sož.

Voda z běloruské řeky Sož symbolicky obohatila tok pelhřimovské říčky Bělé. Za pomoci obřího trychtýře ji tam vlili zástupci čtyř desítek běloruských dětí, které tráví část prázdnin v rekreačním středisku Kletečná. Od ledna 2005, kdy byl v expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit zahájen dlouhodobý rekordní projekt Voda planety Země, přiteklo do toku Bělé již 826 vzorků ze 74 zemí celého světa.

"Říčka Bělá, ač na to nevypadá, je říčka se zřejmě největším počtem přítoků na světě," řekl Miroslav Marek, prezident agentury Dobrý den, která spravuje české rekordy. Nerezový trychtýř, který je exponátem Muzea rekordů a kuriozit, je vysoký 225 centimetrů, v nejširším místě má průměr 207 centimetrů.

Obrovský trychtýř je exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.Města Pelhřimov a běloruský Gomel byla dlouhá léta partnerskými městy. Běloruské děti jezdí na Vysočinu do rekreačního střediska Kletečná trávit část prázdnin už čtyři desítky let. "Každoročně navštěvují také Muzeum rekordů a kuriozit a loni je napadlo, že přivezou vodu z jejich řeky Sož," řekl Jaroslav Vácha, který jejich pobyt na Pelhřimovsku pomáhá zajišťovat. Gomelská oblast patří mezi lokality nejvíce zasažené havárií jaderné elektrárny Černobyl.

Společně se vzorkem běloruské vody dnes do Bělé vtekla také voda z Irska, z Korsiky, Islandu, Egejského moře a Papuy - Nové Guiney. Vzorky vozí do pelhřimovské agentury většinou turisté. Projekt Voda planety Země podle Marka symbolizuje nejen spojování vody, ale také lidí, kteří se na něm podílejí.

V archivu agentury Dobrý den se během trvání projektu potkaly vody bájného města Inků Machu Picchu s vodami neméně bájné hory Ararat. Ledovec z nejvyšší norské hory Galdhoppigen se smísil s vodou legendárních řek Eufrat, Tigris a Ganga. Ledové kroupy, které decimovaly úrodu na Pelhřimovsku, se smíchaly s albánskými minerálními prameny a vodami jedné z posledních bašt socialismu - ostrova Kuby.

Mezi nejexotičtější patří vody ze států Bahrajn a Katar. Nejvzdálenější vzorek přicestoval z Velkého bariérového útesu u Nového Zélandu. Nejhlubší voda byla nabrána v hloubce 50 metrů z moře na indonéském ostrově Bali. Zřejmě "nejvyšší" voda pochází z afrického Kilimandžára.

Od roku 2005 přiteklo do Bělé již 826 vzorků vody ze 74 zemí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš

Další čtení

Soutěž o ekologické stavebnice BioBUDDi

Relax
17. 4. 2025

Albert Einstein: geniální fyzik, humanista a ikona 20. století

Relax
16. 4. 2025
V Safari Parku Dvůr Králové se poprvé v historii vylíhlo mládě volavky obrovské. Za poslední rok se v zoo na světě vylíhlo jen mládě ve Francii.

V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská, odchovy v zajetí jsou vzácné

Relax
9. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ