Výstava, která chce přispět k osvětě a zabránění plýtvání jídlem, začala ve venkovní Galerii Artwall pod Letenskými sady. Jmenuje se Vynikající a představuje velkoformátové fotografie německého umělce Uliho Westphala. Autor už deset let fotografuje ovoce a zeleninu vyřazené z prodeje v obchodech kvůli tomu, že nesplňují estetické normy. Podle pořadatelů výstavy a iniciativy Zachraň jídlo jde o velmi nebezpečný trend vedoucí k obrovskému plýtvání jídlem. Motto výstavy proto zní Jezte křivě!
Podle autora fotografií lidé využívají jen nepatrné spektrum odrůd a jedí pouhý zlomek sklizně - její velkou část vyhodí, často z čistě estetických důvodů, které si diktuje trh. "Tím mrháme nejen energií, ale i pracovní silou a prostředky vynaloženými na vypěstování těchto plodin. A protože je trh s potravinami globální, důsledky takového počínání dosahují daleko za hranice našeho bezprostředního okolí," říká Westphal.
Nyní se podle něj vyhazuje třetina jídla, které se vyprodukuje. Výstava chce poukázat na tyto problémy a apelovat na spotřebitele, aby ti zase apelovali na prodejce ovoce a zeleniny.
Uli Westphal je vizuální umělec z Berlína. Jeho díla se zabývají tím, jak lidé vnímají, zobrazují a přeměňují přírodní svět, jak jsou schopni podléhat ideologiím i ve své vlastní představě o přírodě. V posledních letech se zaměřoval na zobrazování a proměňování přírody ze strany potravinového průmyslu.
Na výstavě se podílí také iniciativa Zachraň jídlo, která se snaží rozpoutat v Česku debatu o vyhazování jídla. Aktivisté chtějí lidi nejen vzdělávat a informovat o tom, jak moc se vypěstovaného ovoce a zeleniny zbytečně vyhodí, snaží se také navazovat spolupráci s velkými obchody, aby "křivé" plody zákazníkům nabízely - třeba se slevou.
Letos spustili kampaň Jsem připraven, která propaguje prodej a spotřebu takových plodů. Pořádají také třeba společné veřejné stolování za použití stovek kilogramů surovin, které by jinak přišly vniveč kvůli estetickým nárokům nebo blížícímu se doporučenému datu spotřeby.