Výstavu Hedvábná cesta ve zlínském muzeu doplnily další unikáty

Relax
12. 3. 2017
Pečetní intaglio z 3. až 6. století.
Pečetní intaglio z 3. až 6. století.

Výstavu Hedvábná cesta, která je od začátku února otevřena ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy, doplnily další unikáty. Jde o cenné bronzové a zlaté prsteny patřící vojevůdcům z 5. a 6. století a ozdobné bronzové přívěsky z 11. století. Stejně jako další exponáty pocházejí z doposud neznámé soukromé sbírky a veřejnosti jsou představeny poprvé na této výstavě. Informovali o tom zástupci muzea. Expozice dokumentující existenci obchodní cesty, která od starověku spojovala Evropu s Dálným východem, bude otevřena do 23. dubna.

Nové exponáty jsou v muzeu vystaveny od čtvrtka. Patří mezi ně pět cenných prstenů, tři bronzové a dva zlaté, patřící neznámému vojevůdci či vojevůdcům ve službách sásánovských velkokrálů 5. a 6. století. "Jedná se o zcela mimořádný soubor, jaký v našich zemích nemá žádnou paralelu. Vystavené šperky jsou unikátní dokonce v celosvětovém kontextu. Vojevůdcovských prstenů z konce starověku a raného středověku se totiž zachovalo velmi málo a marně bychom je hledali ve většině světových muzeí," uvedl autor výstavy David Majer z Ostravského muzea.

Návštěvníci nově spatří také tři ozdobné bronzové přívěsky z prostředí seldžuckých Turků z 11. století. K jejich zhotovení byla použita starší, pravděpodobně pozdně sásánovská intaglia, pečetní řezba do drahých kamenů. "Přívěsky tak plní tři navzájem provázané funkce. Jsou to současně ozdoby, pečetidla i ochranné amulety," doplnil Majer. "Tak jako velká část expozice, jsou i tyto nově vystavované originály poprvé představeny veřejnosti právě na této výstavě," doplnila kurátorka zlínského muzea Hana Čubanová.

Číše z roku 100. př. n. l. a kamenná dózička (uprostřed) z 2. až 3. století př. n. l.

Výstava Hedvábná cesta nabízí návštěvníkům kromě těchto exponátů také řadu dalších historicky cenných předmětů, jako jsou například vzácné starověké nádoby, zbraně či autentické mincovní poklady. Poprvé v Evropě je na ní například vystavena amfora z území Indie pocházející z druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem. Vystaven je také poklad 50 stříbrných mincí nalezených v Afghánistánu či pečetní korálky. "Expozici tvoří předměty zapůjčené výhradně z nejkomplexnější a doposud neznámé soukromé sbírky zaměřené na problematiku Hedvábné cesty a dálkových kontaktů mezi civilizacemi Starého světa," dodal Majer.

Zástupci muzea k výstavě připravili také komentované prohlídky i doprovodný program pro školy. Pro velký úspěch přichystali pracovníci oddělení muzejní pedagogiky opět program, který je určen široké veřejnosti. Akce Za hedvábím a vůní koření se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube, Glück Dalibor

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné