Výstavu Hedvábná cesta, která je od začátku února otevřena ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy, doplnily další unikáty. Jde o cenné bronzové a zlaté prsteny patřící vojevůdcům z 5. a 6. století a ozdobné bronzové přívěsky z 11. století. Stejně jako další exponáty pocházejí z doposud neznámé soukromé sbírky a veřejnosti jsou představeny poprvé na této výstavě. Informovali o tom zástupci muzea. Expozice dokumentující existenci obchodní cesty, která od starověku spojovala Evropu s Dálným východem, bude otevřena do 23. dubna.
Nové exponáty jsou v muzeu vystaveny od čtvrtka. Patří mezi ně pět cenných prstenů, tři bronzové a dva zlaté, patřící neznámému vojevůdci či vojevůdcům ve službách sásánovských velkokrálů 5. a 6. století. "Jedná se o zcela mimořádný soubor, jaký v našich zemích nemá žádnou paralelu. Vystavené šperky jsou unikátní dokonce v celosvětovém kontextu. Vojevůdcovských prstenů z konce starověku a raného středověku se totiž zachovalo velmi málo a marně bychom je hledali ve většině světových muzeí," uvedl autor výstavy David Majer z Ostravského muzea.
Návštěvníci nově spatří také tři ozdobné bronzové přívěsky z prostředí seldžuckých Turků z 11. století. K jejich zhotovení byla použita starší, pravděpodobně pozdně sásánovská intaglia, pečetní řezba do drahých kamenů. "Přívěsky tak plní tři navzájem provázané funkce. Jsou to současně ozdoby, pečetidla i ochranné amulety," doplnil Majer. "Tak jako velká část expozice, jsou i tyto nově vystavované originály poprvé představeny veřejnosti právě na této výstavě," doplnila kurátorka zlínského muzea Hana Čubanová.
Výstava Hedvábná cesta nabízí návštěvníkům kromě těchto exponátů také řadu dalších historicky cenných předmětů, jako jsou například vzácné starověké nádoby, zbraně či autentické mincovní poklady. Poprvé v Evropě je na ní například vystavena amfora z území Indie pocházející z druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem. Vystaven je také poklad 50 stříbrných mincí nalezených v Afghánistánu či pečetní korálky. "Expozici tvoří předměty zapůjčené výhradně z nejkomplexnější a doposud neznámé soukromé sbírky zaměřené na problematiku Hedvábné cesty a dálkových kontaktů mezi civilizacemi Starého světa," dodal Majer.
Zástupci muzea k výstavě připravili také komentované prohlídky i doprovodný program pro školy. Pro velký úspěch přichystali pracovníci oddělení muzejní pedagogiky opět program, který je určen široké veřejnosti. Akce Za hedvábím a vůní koření se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna.