Skandální překlep
Vzácný výtisk "Bible hříšníků" jde do aukce
26.10.2015 15:01
Jeden z mála vzácných výtisků takzvané "cizoložné bible" se bude začátkem listopadu dražit v britské aukční síni Bonhams. Její výjimečnost spočívá v tom, že se v ní nachází drobný překlep, který však ve své době vyvolal pobouření. Chyba se nachází v sedmém přikázání, ve kterém tiskaři omylem vypustili zápor u slova "nesesmilníš", a tak kniha nabádá čtenáře k cizoložství. Vyvolávací cena tohoto unikátu začíná v přepočtu na 400 tisících korunách.
Bible s drobným, ale dosti zásadním překlepem, byla vydána v roce 1631 v Británii. Přezdívalo se jí také Bible hříšníků a vytiskli ji zdejší královští tiskaři Robert Barker a Martin Lucas. "Bylo vytištěno asi tisíc kopií, ale chyba v Desateru přikázání byla objevena až zhruba o rok později," řekl podle The Guardian Simon Roberts, expert z Bonhams.
Tiskařům vypadlo ze sedmého přikázání anglické slůvko, které znázorňuje zápor - tedy "not" - u slova "nesesmilníš". Takže po šestém přikázání "Nezabiješ" následovala rada "Sesmilníš". Skandální překlep pobouřil i samotného krále Anglie, Karla I. Stuarta, který si nechal oba tiskaře povolat a vyžadoval po nich rozumné vysvětlení. Stejně rozzuřený jako král byl v té době i arcibiskup z Canterburry, George Abbot. Tiskaři byli následně předvolání k soudu, kde byli uznáni vinnými. Sebrali jim tiskařské licence a udělena jim byla pokuta za nedbalost ve výši 300 liber, což v přepočtu na dnešní hodnotu peněz činí 40 tisíc liber (v přepočtu na koruny je to zhruba 1,5 milionu).
Existuje hned několik teorií o tom, jak se chyba dostala do tisku. Ať už úmyslně nebo ne, skandál přispěl k Barkerově pádu, ten nakonec zemřel ve vězení pro dlužníky v roce 1645. "Původně se myslelo, že to byl omyl, kterého se nikdo nevšiml, což se mi ale zdá nepravděpodobné," řekl Roberts. Podle něj šlo spíše o sabotáž. Někdo však zase tvrdí, že obvinění tiskaři jsou nevinní, a že chybu v textu záměrně udělal nějaký Barkerův nepřítel.
I když anglický král nařídil, aby byly všechny vadné kopie shromážděny a spáleny, některé výtisky však zničení unikly. "Myslíme si, že v současnosti existuje dalších devět kopií, což je neuvěřitelně vzácné. I když bible byla ve své době velmi spornou záležitostí, dnes je důležitou součástí historie této neposvátnější knihy," dodal expert.
Aukce se koná v Londýně 11. listopadu. Vyvolávací cena byla původně 10 tisíc liber, později však byla navýšena na 15 tisíc liber, což je v přepočtu necelých 400 tisíc korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.