Roubenky a vybavené dílny lákají do skanzenu na Veselém Kopci

Relax
29. 10. 2016
Masopustní veselí ve skanzenu Veselý Kopec.
Masopustní veselí ve skanzenu Veselý Kopec.

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska se v nejbližších letech nebude rozrůstat. Objekty již tvoří vyvážený celek a pro rozvoj scházejí vhodné pozemky. Jednání s jejich majiteli a získávání peněz je ale dlouhodobý proces.

"Navíc už teď prohlídka trvá 70 minut, což se ukazuje být na hranici zájmu a udržení pozornosti návštěvníků," vysvětlila Ilona Vojancová, vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina, pod nějž skanzen patř.

Masopustní veselí ve skanzenu Veselý Kopec.Koncepční záměr z počátku 80. let minulého století byl podle ní naplněn. Jediný objekt, který by mohl expozici lidového stavitelství ještě vhodně doplnit, je stodola se zděnými pilíři a dřevěnými výplněmi. Poskytla by i zázemí pro tesařské práce při údržbě budov. Vojancová předpokládá, že by se postavila kopie podle stodol v blízkých vesnicích.

Ve skanzenu v posledních letech několik památkových budov přibylo nebo byly zpřístupněny. Byla sem přemístěna truhlářská dílna z konce 19. století ze Svratouchu na Chrudimsku včetně původního vybavení, roubená kolářská dílna z 19. století nebo byl obnoven takzvaný haltýř, drobná roubená stavba pro uchovávání potravin.

Letos se veřejnosti otevřel několik let uzavřený objekt s pilníkářskou dílnou a byla zpřístupněna hospodářská část domu čp. 4, který je v muzeu v přírodě jediný původní.

Skanzen otevřený od roku 1972 přibližuje život drobných řemeslníků a zemědělců v 19. a 20. století. Má zhruba 30 objektů, například mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejnu a pilu, které byly postaveny kolem původního náhonu, zemědělské usedlosti, sušičku lnu a ovoce, polygonální stodolu se šindelovou střechou či výměnek. Loni Veselý Kopec a menší skanzen Betlém v Hlinsku navštívilo 63.606 lidí.

Autor: ČTK Foto: , Youtube, Facebook, Vostárek Josef

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné