Tel Avivem prošel dvousettisícový pochod gayů a leseb

Relax
3. 6. 2016
Gay Pride v Tel Avivu.
Gay Pride v Tel Avivu.

Na 200 tisíc lidí se podle médií zúčastnilo v Tel Avivu pochodu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů. Takzvaný Gay Pride se v tomto izraelském pobřežním městě pořádá od roku 1998 a patří k nejhojněji navštěvované události tohoto druhu na Blízkém východě.

V části města byl zastaven silniční provoz, ulicemi zněla hlasitá hudba a všude bylo vidět spoře oblečené účastníky často s duhovými šály nebo vlajkami svých zemí.

Tel Aviv je k pochodu homosexuálů velmi tolerantní, na rozdíl od Jeruzaléma, kde žije větší počet věřících a pochody tam bývají více utlumené. Při loňském pochodu v Jeruzalémě jeden radikální ultraortodoxní žid pobodal a zabil šestnáctiletou účastnici a letos byl usvědčen z vraždy. Účastníci akce v Tel Avivu za mrtvou dívku drželi minutu ticha.

Homosexuální komunitu v Izraeli letos zaskočila vláda, když ve snaze využít oblíbenou akci k podpoře turistického ruchu vynaložila 11 milionů šekelů (68 milionů Kč) na propagační kampaň pochodu.

"Pochopili jsme, jak jsou vláda a premiér pokrytečtí, protože když je premiér v zahraničí, anglicky se chlubí, jakou svobodu homosexuálové v Izraeli mají. Ale jakmile se vrátí, nepronese k tomu jediné hebrejské slovo," řekl Imri Kalmann ze skupiny Aguda, která patří k nevládním organizacím obhajujícím práva homosexuálů a transgenderových osob.

Komunita zvažovala zrušení pochodu, ale nakonec přijala od vlády nabízených 11 milionů šekelů jako pomoc, která jí bude přidělena v budoucích třech letech.

Kalendář komunity 

Gay Pride v Tel Avivu je významným datem v kalendáři komunity LGBT, na víkend i na celý týden se do města vždy sjede mnoho turistů. Například Brit Drew Ruthford viděl reklamu na pochod v Londýně a líbila se mu. "Jsem tady potřetí, je to pro mě už tradice. Jsou tady příjemní lidé a spatříte zde úplně opačný obraz, než byste v Izraeli čekali," řekl. Transsexuál Sivan Da Costa - zahalený do izraelské vlajky - řekl, že se v Izraeli cítí dobře. "Jestli jsou nějaké problémy, pak ne s vládou, ale s věřícími," řekl.

V Izraeli homosexuální sňatky nelze uzavírat, ale jsou tam tolerovány, pokud jsou uzavřeny v jiné zemi.

Učitelka Roni Šajnová, přinucená kvůli pochodu projít vedlejší ulicí, ale řekla, že v Izraeli je "'homo' stále nejběžnější nadávka". "Místo aby vláda investovala do školství, dává peníze na tuto urážlivou frašku, a to jenom kvůli několika tisícům turistů navíc," řekla.

Amir Ohana, který je členem parlamentu za vládní stranu Likud, se se svou homosexualitou netají. Řekl, že Tel Aviv je jediné město na světě, kde může jít se svým partnerem a kočárkem s jejich dvěma dětmi a nikdo se nad tím nepozastaví.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Twitter

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné